Żadna inwestycja nie może się powieść bez odpowiedniego przygotowania i odpowiednich narzędzi. W przypadku realizacji w branży budowlanej zawsze warto stawiać na wysoką jakość wykorzystywanych metod i techniki najlepiej dopasowane do wybranych materiałów. Kiedy warto sięgać po laserowe cięcie stali i na czym ono właściwie polega? Podpowiadamy.
Na czym polega laserowe cięcie stali?
Stal i inne metalowe konstrukcje czasem wymagają skrócenia lub dopasowania do kształtu danej powierzchni. Jedną z najczęściej stosowanych metod, jest cięcie laserem stali i nadawanie jej w ten sposób pożądanego kształtu. Elementy stalowe występują w różnych rozmiarach i grubościach, dlatego metodę cięcie stali zawsze trzeba dopasować do oczekiwań i możliwości. Laserowe cięcie stali jest bardzo precyzyjne, bo linia lasera przebiega po powierzchni materiału i dzieli go poprzez proces wypalania, sublimacji lub topienia materiału.
W jakich inwestycjach wykorzystuje się laserowe cięcie stali?
Laser to wysokoenergetyczna wiązka, która nagrzewa, a następnie stapia powierzchnię metali. Skoncentrowana wiązka pozwala na bardzo precyzyjne wytyczenie granicy między jednym elementem blachy a drugim. Cięcie metali metodą laserową wykorzystuje się przy obróbce drobnych detali właśnie ze względu na możliwość precyzyjnego wytyczenia ścieżki. Poza tym laser jest bardzo skuteczny także w przypadku grubych blach, stali nierdzewnej, czy różnych wyrobów z metali kolorowych. Właśnie dlatego to dość uniwersalny sposób na cięcie stali, jest jednak metodą droższą, niż alternatywa, czyli plazma do cięcia stali.
Co jeszcze warto wiedzieć o cięciu laserem stali?
W trakcie cięcia laserem bardzo ważne jest dbanie o bezpieczeństwo pracowników. Konieczne jest noszenie odzieży ochronnej, a także przestrzeganie wszystkich zasad BHP. Wiązka laserowa to wiązka o bardzo wysokiej temperaturze, więc lekkomyślne stosowanie maszyny może się skończyć poparzeniem i trwałym urazem u pracownika.