Doki załadunkowe to bardzo przydatne konstrukcje we wszelkiego rodzaju halach i zakładach. Dlaczego jednak stosuje się je na tak szeroką skalę?
Doki załadunkowe – czym one właściwie są?
W takich dziedzinach gospodarki i branży usługowej, jak logistyka, spedycja, czy przemysł, niewątpliwie ważna jest każda zaoszczędzona minuta. Co jednak, jeżeli mówimy o rozwiązaniu, które pozwala zaoszczędzić ich kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet całe godziny? Za to właśnie odpowiadają między innymi doki załadunkowe. Co jednak kryje się pod tą dość tajemniczo brzmiącą nazwą? Są to specjalne konstrukcje, które odpowiadają za łączenie naczep samochodów dostawczych czy ciężarowych z całą halą magazynową czy produkcyjną. Za pomocą specjalnej rampy łączy się pojazd ze specjalną śluzą uszczelniającą, która nazywa jest również nierzadko fartuchem. Mamy również tutaj specjalną bramę, dzięki której możemy zamknąć dok, jeżeli ten nie jest w danej chwili używany.
Doki załadunkowe – oto ich najważniejsze zalety, o których powinieneś pamiętać!
Doki załadunkowe posiadają naprawdę znaczące zalety, które są w stanie przekonać nawet największych sceptyków takiego rozwiązania. Poza oczywistą oszczędnością czasu, jest to również oszczędność sił i zdrowia pracowników – nie muszą oni dźwigać produktów na dużych odległościach, a także nie są narażeni na mocne zmiany temperatury. Nie można również zapominać o zwiększonej przepustowości dzięki wybraniu takiego rozwiązania, a także szczelnym połączeniu, jakie tworzy rampa wyładunkowa, które jest swoistą ochroną antykradzieżową.
Kiedy myśleć o tworzeniu doków załadunkowych? Jak najszybciej!
Jeżeli wiesz, że w danej hali czy zakładzie wyrobienie wspominanych dzisiaj doków załadunkowych i wyładunkowych będzie koniecznością, nie można z tym zwlekać. Fakt istnienia takich konstrukcji musi być bowiem zawarty już w pierwotnych projektach budowy hali. Jeżeli o tym zapomnimy, dorobienie wlotów do doków może być niezwykle trudne, o ile nie niemożliwe.