Zimy stają się coraz cieplejsze co może mylić niektórych kierowców i doprowadzać do niezmieniania opon letnich na zimowe. Polskie prawo nie przewiduje obowiązku zmiany ich, jedynym wyznacznikiem, jakie opony muszą spełnić to bieżnik o długości 1,6mm. Gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza należy opony letnie zastąpić zimowymi. Nie zastosowanie się do tego może grozić poważnym niebezpieczeństwem, nie tylko dla kierowców, ale również dla innych ludzi. Podczas zimna letnie opony stają twardsze przez co wydłuża się czas hamowania pojazdu.
Kiedy założyć zimowe opony?
Mitem jest wiara, że zimowe opony trzeba założyć dopiero, gdy spadnie śnieg. Nawet gdy temperatura nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza, opony zimowe szybciej i lepiej poradzą sobie przy nagłym hamowaniu. Jazda na letnich oponach staje się coraz bardziej niebezpieczna – gdy temperatury zaczynają spadać, tracą one wtedy swoją przyczepność. Podczas hamowania w deszczu zimowki skrócą jego czas co jest bardzo istotne, może nawet uratować życie!
Opony całoroczne – idealne rozwiązanie?
Co z oponami całorocznymi? Takie rozwiązanie najbardziej praktyczne jest przy jeździe miejskiej, gdzie nawierzchnia jest wyjeżdżona przez inne samochody. Ogumienie całoroczne nie sprawdzi się dobrze przy szybszej jeździe, gdzieś w trasie. Nakłania się dlatego kierowców by posiadali dwa komplety opon, jest to na pewno bezpieczniejsze rozwiązanie dla wszystkich.
Co się bardziej opłaca – opony całoroczne czy sezonowe?
Jak wyjdzie to cenowo? Okazuje się, że w przeciągu nawet 5 lat możemy zużyć dwa komplety opon, bez znaczenia czy będą to komplety opon całorocznych czy zestaw zimowych oraz letnich. Trzeba pamiętać, że opony dedykowane do pory roku pozwalają zminimalizować swoje zużycie oraz zwiększają nie tylko nasze bezpieczeństwo, lecz także osób korzystających z ruchu drogowego.
Ile kosztuje zmiana opon?
Jaki jest koszt wymiany opon i od czego zależy? Przede wszystkim uwagę trzeba zwrócić na materiał, z jakiego wykonane są felgi, wielkość opon oraz ewentualnie usługę wyważenia ich. Koszt serwisu może wynosić od 50 zł do ok. 150 zł.
By zachować bezpieczeństwo na drodze trzeba umieć rozpoznać stan techniczny swoich opon. Dwie najważniejsze kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę to głębokość bieżnika i wiek opony. Warto jednak wiedzieć, że rekomendowane jest przez mechaników, aby opony letnie zmieniać, gdy bieżnik jest płytszy niż 3 mm, a zimowe, gdy płytszy jest niż 4 mm. Z wiekiem opon również trzeba być czujnym, umownie przyjmuje się, że można używać ogumienia nie strasznego niż 10 lat od daty produkcji, jednak w ogólnym założeniu nie powinno się korzystać z opon starszych nić 6 lat.