Michał Probierz został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski w piłce nożnej i tym samym zastąpił Fernando Santosa na tym stanowisku. Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza postawił na człowieka, którego dobrze znał, ponieważ współpracował z nim w Jagiellonii Białystok. Co dokładnie wiemy o nowym trenerze reprezentacji Polski? Kim jest Michał Probierz i jakie ma doświadczenie? Podpowiadamy.

Michał Probierz – podstawowe informacje

Michał Probierz urodził się 24 września 1972 roku w Bytomiu. Swoją karierę seniorską piłkarza rozpoczął w Ruchu Chorzów. Wówczas mając 17 lat, zadebiutował w barwach tego klubu, a w wieku 20 lat wyjechał do Niemiec, gdzie grał w klubach takich jak Bayer 05, Uerdingen SG, Wattenscheid 09. Michał Probierz zagrał nawet trzy mecze w Bundeslidze, wówczas jednak zaczął dostrzegać, że jego powołaniem jest bycie trenerem, dlatego skończył kurs trenerski w Duisburgu. 

Po powrocie do kraju jeszcze przez 7 lat grał klubach takich jak Górnik Zabrze, Pogoń Szczecin czy Widzew Łódź. Nowy selekcjoner reprezentacji Polski rozegrał łącznie jako piłkarz około 250 meczów w Ekstraklasie, a swoją karierę na tej pozycji zakończył w wieku 33 lat ze względu na kontuzję.

Od kiedy Michał Probierz trenuje piłkarzy?

Wiele osób zastanawia się, jakie doświadczenie trenerskie ma nowy selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej, czyli Michał Probierz. Typy na dziś dotyczące możliwości awansu Reprezentacji Polski na Euro 2024 nie są zbyt optymistyczne. Jakie więc doświadczenie ma nowy trener i czy jego wiedza wpłynie pozytywnie na działania naszych piłkarzy? Michał Probierz dość szybko zrozumiał, że ma predyspozycje do tego, by być szkoleniowcem. Dlatego w niemieckim Wattenscheid i Górniku był nie tylko piłkarzem, ale trenował również młodzież. Po poważnej kontuzji, którą odniósł w wieku 33 lat w barwach Widzewa, został głównym trenerem Polonii Bytom. 

Po roku przejął drużynę Widzewa Łódź, z którą utrzymał się w Ekstraklasie w pierwszym sezonie. Jednak ze względu na fatalny początek kolejnej edycji rozgrywek, został zwolniony. Następnie Probierz wrócił do Polonii Bytom, z którą utrzymał się w Ekstraklasie. W latach 2008-2011 prowadził Jagiellonię Białystok. To właśnie z tego okresu jest kojarzony przez spore grono kibiców. Z Jagiellonią Białystok zdobył w sezonie 2009/2010 Puchar Polski oraz Superpuchar i doprowadził ją do najwyższego wówczas miejsca w Ekstraklasie, jakie do tej pory zajmowała, czyli czwartej pozycji.

Michał Probierz następnie prowadził ŁKS Łódź, Arisu Saloniki, Wisłę Kraków, GKS Bełchatów i przez krótki czas Legię Gdańsk. Następnie trzy lata spędził w Jagiellonii, z którą otrzymał tytuł trenera sezonu. Od 4 lipca 2022 do 19 września 2023 prowadził reprezentację Polski w piłce nożnej U-21. Rozpoczął z nią udane eliminacje do mistrzostw, teraz jednak jego celem jest awans do Euro 2024.

Dodaj komentarz