Sounds of the Dolomites 2021 to festiwal dla pasjonatów podróży oraz muzyki wielu gatunków. Na przełomie sierpnia i września we włoskim regionie Trentino, w scenerii Dolomitów odbędą się koncerty, dla których sceną będą szczyty, łąki, pastwiska, a akompaniamentem odgłosy natury.

Dla spragnionych występów muzycznych w wyjątkowych plenerach, Sounds of the Dolomites 2021 (Dźwięki Dolomitów) to festiwal jedyny w swoim rodzaju. Wydarzenie skupia wielbicieli zarówno muzyki jazzowej, folkowej, klasycznej, jak i współczesnej. Połączenie aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu z występami światowej klasy artystów to długo wyczekiwane zielone światło dla wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności.

Niezwykłe spotkanie muzyki z przyrodą

Daleka droga dzieli Sounds of the Dolomites (I Suoni delle Dolomiti) od utartego wyobrażenia o festiwalach – hucznych imprezach, zrzeszających setki muzycznych entuzjastów. Darmowe koncerty na szczytach Dolomitów – majestatycznych gór wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, już od dwudziestu sześciu lat zachęcają podróżnych przybywających do regionu Trentino do pieszych wędrówek i spotkań z muzyką na najwyższym poziomie. Prawdziwie wytworne przedstawienie wybrzmi między 23 sierpnia a 24 września 2021 r. Znakomici twórcy i odtwórcy muzyki wielu gatunków spotkają się z uczestnikami wydarzenia po to, by z instrumentami w dłoniach i na plecach podążyć szlakami górskimi, a następnie wystąpić pośród zapierających dech krajobrazów.

Koncerty o ekologicznym wydźwięku

15 lipca w Palafiemme, w Cavalese odbył się koncert inaugurujący festiwalu. Organizatorom tegorocznej edycji przyświeca cel podkreślenia roli człowieka w świecie przyrody. W dolinie Val di Fiemme wciąż można zaobserwować skutki nawałnicy Vaia z 2018 roku, podczas której dotkliwie ucierpiały leśne obszary Trentino. A to właśnie z drzew, pochodzących z tzw. Skrzypcowego Lasu po dziś dzień wytwarza się wysokiej klasy instrumenty. Wykorzystywał je sam Stradivari, który osobiście przemierzył dolinę w poszukiwaniu idealnego surowca do produkcji skrzypiec, czyniąc Val di Fiemme miejscem symbolicznym, także dla festiwalu. Dlatego, jak podkreślają organizatorzy, tak ważne jest otoczenie troską dóbr Matki Ziemi oraz zaangażowanie społeczności w odbudowę środowiska naturalnego regionu. A biorąc pod uwagę światową sytuację epidemiologiczną, ekologiczna przesłanka Sounds of the Dolomites nabrała jeszcze głębszego znaczenia.

Wachlarz atrakcji od zmierzchu do świtu

W tak wyjątkowej, pozbawionej charakterystycznego dla zbiorowych imprez gwaru, acz wypełnionej odgłosami natury przestrzeni, wystąpią światowej klasy muzycy. 15 lipca duch idei festiwalu przemówił poprzez znany na całym świecie utwór „Cztery pory roku” Vivaldiego w reinterpretacji I Solisti Aquilani i Daniele Orlando podczas koncertu otwierającego wydarzenie. Na kolejne występy warto poczekać do końca sierpnia, gdyż w dolinie Val di Fiemme pojawią się wówczas wybitni artyści, tacy jak: dyrygent Gidon Kremer z orkiestrą Kremerata Baltica (23 sierpnia), jedna z najbardziej utalentowanych skrzypaczek naszych czasów – Antje Weithaas (25 sierpnia), Trio Gardel (27 sierpnia), w skład którego wchodzą: akordeonista Lionel Suarez, wiolonczelista Vincent Segal i perkusista Minino Garay. Z końcem miesiąca, uczestnicy posłuchają również znakomitej narracji słynnego z występów telewizyjnych gawędziarza Stefano Massini, którego mowie towarzyszyła będzie muzyka Stefano Corsiego oraz Enrico Finka (30 sierpnia).

Dodaj komentarz