Od początku pandemii koronawirusa na znaczeniu zyskały wizyty lekarskie prowadzone przez telefon i przez internet. W ich ramach pacjent może także otrzymać zwolnienie lekarskie – e-ZLA. Jak można otrzymać je online? Podpowiadamy!

Zwolnienie lekarskie – kiedy jest konieczne?

Dokument jak e-ZLA, czyli elektroniczne zwolnienie lekarskie jest obecnie podstawowym dokumentem stosowanym w celu usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy. Wystawiane jest ono po konsultacji z lekarzem z powodu choroby, ale także po urazach, w okresie rekonwalescencji po zabiegach.

Aby uzyskać zwolnienie lekarskie, należy umówić się do lekarza. Nie zawsze jednak możliwe jest skorzystanie z wizyty osobistej, na przykład przy bardzo złym samopoczuciu. Wtedy rozwiązaniem może być konsultacja na odległość, która prowadzona jest także przez internet.

Jak uzyskać internetowe zwolnienia lekarskie?

Dokument jak zwolnienia lekarskie online ma formę elektroniczną i jest on wypisywany przez lekarza po konsultacji odbywającej się za pośrednictwem internetu. Wówczas konsultacja odbywa się najczęściej z użyciem komunikatorów internetowych, które pozwalają na rozmowę między lekarzem a pacjentem.

Na skutek tej rozmowy lekarz może wystawić niezbędne dokumenty, w tym zwolnienie lekarskie, a także receptę na leki, gdy będzie ona konieczna. Wszystko odbywa się wtedy internetowo, co jest dużym plusem, ponieważ pacjent nie ma wtedy potrzeby wychodzenia z domu.

Informacje o tym, że wystawiono zwolnienie lekarskie, jest natychmiast przekazywana do pracodawcy, dlatego też pracownik nie musi dodatkowo donosić do niego dokumentu.

Kto wystawia zwolnienia lekarskie online?

Wystawianiem zwolnień lekarskich przez internet zajmuje się obecnie wiele placówek medycznych, które świadczą swoje usługi za pośrednictwem internetu. Są to placówki prywatne, także te należące do większych sieci medycznych działających na terenie całego kraju.

Aby dowiedzieć się, gdzie można uzyskać zwolnienia lekarskie online, wystarczy tylko skorzystać z internetu, ponieważ w sieci można natychmiast sprawdzić dostępne adresy i dokładne informacje o tym, jak wyglądają konsultacje lekarskie i ceny tego typu wizyt.

Ile kosztuje uzyskanie zwolnienia lekarskiego online?

Gdy pacjent nie może skorzystać z wizyty w ramach abonamentu medycznego, wtedy za usługę musi zapłacić z własnej kieszeni. Opłaty wnoszone są wtedy za pomocą szybkich przelewów, dlatego też wpłata od razu dochodzi do odbiorcy, co przyspiesza termin konsultacji z lekarzem.

Za konsultację lekarską online, w ramach której można otrzymać zwolnienie lekarskie, należy zapłacić najczęściej od 100 do 200 zł.

Dodaj komentarz