Pitching komiksowy „Zbliżenia na grafikę i design” to jedno z wydarzeń odbywających się w ramach trwającego 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wydawcy i autorzy zaprezentowali przedstawicielom branży filmowej wybrane powieści graficzne wydane w Polsce w ostatnich latach. Partnerem spotkania był Platige Image – studio animacji, produkcji i efektów specjalnych, które planuje realizację filmów i seriali pod własną marką.

Komiksy, które zostały omówione były dobrane specjalnie pod kątem ich podatności na przeniesienie na ekran oraz różnorodności formalnej i tematycznej. Prezentacja objęła przykłady komiksu obyczajowego, komiksu kryminalnego czy komiksu grozy, z uwzględnieniem tytułów adresowanych zarówno do dorosłego, jak i młodego odbiorcy, wydawanych w Polsce i za granicą. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć, między innymi, prezentacje komiksów: „Yorgi” – Dariusza Rzontkowskiego (wyd. Kultura Gniewu), „Wartości Rodzinne” Michała Śledzińskiego, czy „Stolp” i „Rita” Daniela Odija, Wojciecha Stefanieca (wyd. Timof i cisi wspólnicy).

Wielu autorów – scenarzystów i rysowników – mówiło wprost, iż od dawna liczą, że ich powieści graficzne staną się wkrótce kanwą dla filmów lub seriali. Kilkoro z pośród nich zaznaczało też, że pierwotny materiał mógłby stanowić za podstawę zarówno filmu animowanego, jak i aktorskiego.

Komiksy i powieści graficzne

Często stanowią inspirację dla filmów fabularnych i seriali na świecie – choć w Polsce nie jest to częsta praktyka. Być może bierze się to stąd, że rysunkowa formuła niektórym wciąż kojarzy się z medium dla młodych odbiorców. Tymczasem w naszym kraju powstaje bardzo dużo interesujących powieści graficznych przeznaczonych dla dorosłych, o czym najlepiej świadczy dzisiejszy pitching. – powiedział  Tomasz Wróbel

W finałowej części wydarzenia Platige Image, jako partner wydarzenia zaprezentował swoje ostatnie produkcje. Była to także okazja do przedstawienia strategii studia na lata 2021-2025, która zakłada realizację własnych filmów i seriali. Zespół współpracuje z grupą zarówno uznanych autorów, jak
i obiecujących debiutantów nad rozwojem kilku różnorodnych projektów. To m.in pełnometrażowy film akcji w reżyserii Kordiana Kądzieli, będący adaptacją zbioru opowiadań Igora Jarka pt. „Halny”, serial science-fiction autorstwa piosenkarki Julii Marcell, serialowa czarna komedia oparta o oryginalny pomysł popularnej blogerki i pisarki Janiny Bąk, znanej jako Janina Daily, oraz debiut Magdaleny Załęckiej – osadzona w latach 90. komedia familijna. Równolegle prowadzone są prace nad pełnometrażowym filmem animowanym dla całej rodziny, na podstawie scenariusza Julity Olszewskiej.

Dodaj komentarz