Dostępne w specjalistycznych sklepach rury wzmacniane cechują się większą wytrzymałością niż typowe rozwiązania i nadają się do użycia np. w odciągach trocin. Zanieczyszczenia i proch przechodzące rurami mogłyby łatwo uszkodzić zwykłą rurę, natomiast wzmocnione wytrzymują spore obciążenie tego typu.
Jakie branże wykorzystują odpylacze przemysłowe?
W branżach takich jak przemysł drzewny, przetwórstwo metalu i nie tylko pojawia się duża ilość pyłu związana z obróbką różnych materiałów. W większości przypadków tego typu zanieczyszczenia mogą być usuwane przez wentylację. Niezbędne będą więc rury wzmacniane, które poradzą sobie z zadaniem.
Za pomocą rur wzmacnianych odprowadzane mogą być trociny, które powodują silne zapylenie pomieszczeń w zakładach przemysłowych. Nowoczesne filtry nadciśnieniowe mogą zapewnić oczyszczanie powietrza we wnętrzu na bieżąco. Problem jest rozwiązywany w podobny sposób wszędzie tam, gdzie pojawia się pył z trocin lub podobny.
Odpylanie stanowiskowe w zakładach przemysłowych
Obróbka drewna bądź innego materiału pylącego, spalanie z wytwarzaniem dymu, wytwarzanie gazów zanieczyszczających powietrze wymagają zastosowania odpowiednich filtrów. Najprostszy filtr do trocin poradzi sobie bardzo dobrze z pyłem i trocinami unoszącymi się w powietrzu.
Można wybrać filtry podciśnieniowe lub nadciśnieniowe. Poza tym stosuje się też odpowiednio zaawansowane rozwiązania wentylacyjne radzące sobie z obecnym zapyleniem. Korzystanie z takich urządzeń i instalacji zwiększa bezpieczeństwo i higienę pracy.
Dlaczego w niektórych branżach stosuje się filtry do odpylania?
Przebywanie w zanieczyszczonym wnętrzu, wśród pyłu, kurzu, dymu chemicznego jest szkodliwe dla zdrowia. Zanieczyszczenia długotrwale obecne w powietrzu mogą też uszkadzać maszyny oraz produkty. Korzystanie z filtrów i sprawnie działającej wentylacji okazuje się więc niezbędne, żeby respektować zasady BHP.
Podsumowując, w wielu branżach związanych z przemysłem przetwórczym przydatne bywają rury wzmacniane. Służą one jako element instalacji wentylacyjnych i filtrujących.