Podstawą żywienia psów powinno być mięso, zwierzęcy tłuszcz i podroby. To bazowe menu, które można wzbogacać również wybranymi produktami pochodzenia roślinnego, w tym zbożami, warzywami i owocami. Pod tym względem nie ma różnicy pomiędzy psami małymi i dużymi. Specjalna karma dla małych psów może mieć co najwyżej delikatnie zmienioną konsystencję i proporcję wchodzących w jej skład substancji odżywczych. Drobne kawałki są łatwiejsze do pogryzienia i przełknięcia.

Skład karmy dla małych psów

Potrzeby żywieniowe psów małych i miniaturowych w pewnym stopniu różnią się od potrzeb psów ras dużych i olbrzymich. Po pierwsze małe pieski są w większym stopniu narażone na otyłość. Po drugie wiele z nich wykazuje zwiększoną wrażliwość na podawany pokarm i dość łatwo się uczula. Dlatego karmy dla psów małych są produktami wyższej jakości, często monobiałkowymi, bazującymi na jednym gatunku mięsa, wzbogaconymi składnikami, które mają korzystny wpływ na funkcjonowanie poszczególnych organów, na przykład serca, nerek czy narządu wzroku. Dobrej jakości karma dla małych psów, w porównaniu z karmą dla psów dużych, ma zwykle obniżoną gęstość kaloryczną, co oznacza, że określona porcja produktu zawiera mniej kalorii. Dzięki temu mały piesek będzie najedzony, ale nie powinien przybierać na wadze.

Drobne kąski dla maluchów

Cechą charakterystyczną wszystkich karm dla psów małych i miniaturowych są drobne kąski, które niewielkiemu zwierzęciu jest łatwej pogryźć i połknąć. Suche karmy mają postać drobnych i stosunkowo miękkich granulek, a karmy mokre zawierają mniejsze kawałki mięsa, dzięki czemu małemu pieskowi łatwiej jest się za nie zabrać. Karma dla małych psów, zwłaszcza karma mokra, często sprzedawana jest w poręcznych, niewielkich saszetkach zawierających jedną porcję jedzenia. To niezwykle wygodne rozwiązanie powszechnie stosowane w przypadku mokrych karm dla kotów. Jedna saszetka karmy to jedna porcja pożywienia, którą drobny pies może zjeść za jednym podejściem. Dzięki temu łatwiej jest kontrolować ilość zjadanego przez zwierzę pożywienia i w ten sposób chronić je przed otyłością.

Zasadniczo baza żywieniowa psów małych i dużych niczym się nie różni. Różne są jedynie zalecane porcje składników odżywczych oraz konsystencja podawanej psom karmy. W przypadku karm dla psów małych ich cechą charakterystyczną są drobne kąski i mniejsza gęstość kaloryczna, przede wszystkim obniżona zawartość tłuszczu w stosunku do karm tradycyjnych dedykowanych psom średnim i dużym. To pomaga chronić mniejsze psy przed otyłością i ułatwia im jedzenie.

Dodaj komentarz