Komfort mieszkania, niższe rachunki i ochrona środowiska naturalnego – termomodernizacja domu przynosi same korzyści. Jest też pierwszym krokiem, który należy podjąć w celu kompleksowego rozwiązania problemu smogu. Szukając dobrych rozwiązań możemy zyskać wiele, także zaoszczędzić pieniądze. Na rynku dostępne są rozwiązania budowalne i narzędzia finansowe, które nam w tym pomogą.

Czy potrzebujemy oszczędnych domów

Termomodernizacja przede wszystkim służy zmniejszeniu zapotrzebowania budynku na energię potrzebną do jego ogrzania. Możemy uzyskać ten efekt dzięki ograniczeniom strat ciepła. Aby to osiągnąć konieczne jest ocieplanie ścian, podłogi i dachu, wymiana lub uszczelnienie okien i zewnętrznych drzwi. Warto też zmodernizować instalację grzewczą, wymienić przestarzałego „kopciucha”, a nawet zacząć wykorzystywać odnawialne źródła energii, np. za sprawą instalacji fotowoltaicznej. Prawie 73% jednorodzinnych domów w Polsce wymaga takich działań. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w naszym kraju jest ok 3,6 mln budynków o niskiej efektywności energetycznej. Są to głównie budynki sprzed 1989 r. Szacuje się, że samo ich docieplenie przyniosłoby roczną oszczędność ponad 995 mln m³ gazu i ponad 1,6 mln ton węgla.

Ekologiczne znaczenie termomodernizacji

W Polsce niska efektywność energetyczna budynków i wykorzystywanie słabej jakości paliw są głównymi przyczynami smogu. Odczuwają to zwłaszcza zimą, nie tylko miasta, ale również mniejsze miejscowości i wsie. Znajdujemy się obecnie w niechlubnej europejskiej czołówce państw z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. A nie zapominajmy, że smog zwiększa ryzyko zachorowania na szereg schorzeń układu oddechowego, nerwowego i krążenia, co czyni go bardzo niebezpiecznym zjawiskiem.

Jak zabrać się do termomodernizacji domu?

Przed jej rozpoczęciem, idealnym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie profesjonalnego audytu, który precyzyjnie zidentyfikuje i określi wszystkie nasze potrzeby. Można skorzystać np. z termowizyjnego badania budynku. To nowoczesna metoda, która pozwala na wskazanie, za pomocą kamery termowizyjnej, miejsc największych strat ciepła. Specjalistyczne badania mogą dla nas wykonać firmy. Zwykle koszt zależny jest od szczegółowości dokumentacji. Pełne badania to wydatek nawet kilku tysięcy złotych, jednak podstawowe, uproszczone są znacznie tańsze i nie powinny przekroczyć kilkuset złotych. Oczywiście cena zależna jest od wielkości domu i regionu.

– O powodzeniu termomodernizacji decyduje profesjonalny audyt oraz fachowe wykonawstwo, materiały o deklarowanej jakości, przestrzeganie reżimów technologicznych i staranność wykonania prac. Z technicznego punktu widzenia ważne jest, aby termomodernizacja obejmowała ocieplenie wszystkich przegród: dachu, ścian zewnętrznych, nadziemnych ścian piwnic. Przykładowo, źle izolowane ściany są przyczyną strat ciepła rzędu 20-30%. Obecnie najpopularniejszym systemem ociepleń jest ETICS (External Thermal Insulation Composite System). System polega na mocowaniu do powierzchni izolowanych ścian przy pomocy klejów i łączników mechanicznych materiałów izolacyjnych takich jak styropian lub wełna elewacyjna. Całość wzmacnia się siatką, która zatapiana jest w masie klejącej. Na samym końcu ściany pokrywa się tynkiem dekoracyjnym – wyjaśnia Zbigniew Hys, kierownik rynku produktów materiałów budowlanych, ekspert Castorama Polska.

Programy finansowego wsparcia

Szukając oszczędności w czasie modernizacji domu, możemy zredukować koszty korzystając między innymi z dostępnej od 1 stycznia ubiegłego roku ulgi termomodernizacyjnej. Daje ona możliwość odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z termomodernizacją jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Limit wydatków wynosi 53 tys. złotych. Więcej na temat warunków korzystania z programu znajduje się pod adresem http://www.czystepowietrze.gov.pl/ulga-termomodernizacyjna/.

Z kolei inwestorzy i samorządowcy mogą skorzystać ze wsparcia w ramach Funduszu Termomodernizacji i Remontów zarządzanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Ta pomoc finansowa jest przeznaczona głównie dla budynków wielorodzinnych i publicznych, ale właściciele domów jednorodzinnych również mogą z niej skorzystać. Na przykład przyznawana w ramach tego programu premia termomodernizacyjna przysługuje inwestorom korzystającym z kredytu i wynosi maksymalnie 21% kosztów przedsięwzięcia.

Dodaj komentarz