Umowa darowizny polega na bezpłatnym przekazaniu własności do pewnych dóbr majątkowych lub prawnych. Zawarcie takiej umowy u notariusza sprawia, że zobowiązanie darczyńcy staje się wiążące. Jakie darowizny trzeba udokumentować w kancelarii, a które po prostu warto uwiecznić w obecności oficjalnego świadka?

Umowa darowizny – na czym polega i gdzie można ją zawrzeć?

Umowa darowizny to kontrakt, w którym darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego. Aktu takiego można dopełnić w każdej kancelarii notarialnej na terenie całej Polski. Możliwe jest m.in. zawarcie umowy darowizny w Lublinie.

Na podstawie umowy darowizny darczyńca może wykonać kilka czynności. Należą do nich przekazanie prawa własności (do ruchomości lub nieruchomości), ustanowienie praw majątkowych, zapłata określonej sumy pieniężnej czy zwolnienie obdarowanego z długu.

Wieloaspektowość umowy sprawia, że w celu jej podpisania warto wybrać się do dobrego notariusza. Mieszkańcy województwa lubelskiego najchętniej zawierają umowy notarialne w Lublinie, ponieważ w tamtejszych kancelariach mogą tam liczyć na fachowe doradztwo i pomoc.

Dlaczego zawarcie umowy notarialnej jest ważne?

Umowa darowizny nie zawsze musi być zawierana za pośrednictwem notariusza. Istnieją jednak szczególne przypadki, w których obecność tego urzędnika jest obowiązkowa. Mowa tu między innymi o darowiźnie nieruchomości lub umowie dotyczącej użytkowania wieczystego posiadłości. Notariusz potrzebny jest także przy przekazywaniu darowizny dotyczącej praw spółdzielczych.

W innych przypadkach nie ma obowiązku zawierania umowy notarialnej, ale jest to zalecane. Zobowiązanie w takiej formie jest zabezpieczeniem przed niewykonaniem darowizny. Jeśli darczyńca nie przekaże fizycznego majątku lub nie przeniesie pieniędzy z kont, to obdarowany może dochodzić swojej racji w sądzie.

Umowa darowizny dla amatora może być skomplikowana i dlatego jej stworzenie warto powierzyć doświadczonej kancelarii notarialnej. W Lublinie oraz innych dużych miastach można znaleźć renomowanych urzędników, którzy pomogą w dopełnieniu wszelkich formalności.

Dodaj komentarz