Budując dom, musimy pamiętać o wielu ważnych aspektach. Jednym z nich jest odpowiednie zamontowanie wentylacji. To najprostsza metoda wymiany powietrza w budynkach, która zapewnia komfort mieszkania. Jak działa wentylacja?

Kiedy wentylacja działa dobrze?

Zasada działania wentylacji opiera się na konwekcji. Oznacza to, że nagrzane w domu powietrze ma mniejszą gęstość, niż to chłodniejsze napływające z zewnątrz. Unosi się więc w górę, a kanały wentylacyjne odprowadzają je z górnej części pomieszczenia na zewnątrz. Poprawnie działająca wentylacja we Wrocławiu sprawia, że chłodne powietrze napływa przez nawiewniki i wypiera lżejsze ciepłe powietrze.

Poprawne działanie wentylacji jest możliwe wówczas, gdy jest zapewniony stały dostęp chłodnego powietrza. Bardzo potrzebne są nieszczelności okien (oczywiście minimalne), które zapewniają dopływ świeżego powietrza. Dobrym rozwiązaniem mogą być specjalne nawiewniki okienne. Temperatura wewnątrz domu powinna być wyższa niż na zewnątrz. Pozwala to wytworzyć różnicę ciśnień, co pozwoli na wydostanie się powietrza na zewnątrz. Dla prawidłowego działania wentylacji, ważna jest wysokość kanałów wentylacyjnych. Dzięki wysokim kanałom ciąg powietrza jest większy.

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania wentylacji?

Zanim zamontujemy wentylację dobrze jest wykonać jej projekt. Wentylacja to jedna z najważniejszych rzeczy, o której należy pamiętać podczas budowy domu. Hurtownia wentylacyjna we Wrocławiu oferuje części i produkty do montażu wentylacji, ale bez odpowiedniego planu nie będziemy wiedzieli co kupić. Bardzo istotnym aspektem prawidłowego działania wentylacji jest zakończenie przewodu kominowego, a także nasada wentylacyjna. Pozwala to na zachowanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Dobrze zaizolowane powinny być zakończenia wentylacyjne w kuchni i łazience. Nie można zapominać o zastosowaniu wentylatorów wyciągowych.

Dobrze działająca wentylacja to taka, w której powietrze przepływa od pomieszczeń mało zanieczyszczonych do pomieszczeń o większym zanieczyszczeniu. To pozwala na całkowitą wymianę powietrza w domu.

Dodaj komentarz