Włosy są domeną każdego człowieka, nadają mu charakteru i mają znaczący wpływ na jego wygląd. Większość ludzi, bez względu na płeć chciałoby mieć bujne, piękne i lśniące włosy. Co jednak zrobić, jeżeli chcemy móc cieszyć się gęstą i długą czupryną, ale włosy wypadają w zastraszającym tempie? Jaka jest przyczyna tego zjawiska?
Dlaczego włosy wypadają?
Wypadanie włosów jest naturalnym zjawiskiem. Specjaliści podają, że każdego dnia z głowy człowieka spada około kilkadziesiąt włosów. Przy takiej niewielkiej liczbie, nie ma powodu do niepokoju. Jednakże, gdy włosów ubywa znacznie więcej przez dłuższy czas, warto przyjrzeć się przyczynie. Pomocna w tym będzie wizyta u dermatologa i wykonanie badań krwi. Powodów, przez które włosy wypadają może być bardzo dużo. Mogą one znajdować uzasadnienie w codziennym traktowaniu skóry głowy, bądź w zaburzeniach wewnątrz organizmu. Podstawowe przyczyny to:
- niewłaściwe pielęgnowanie włosów – czyli zarówno częste wiązanie ich w „koński ogon” czy kok, jak i mycie nieodpowiednio dobranym szamponem, stosowanie złej odżywki, farbowanie. Zbyt częste upinanie włosów powoduje, że skóra głowy się napina, a co za tym idzie włosy wypadają. Przyczyną może być również stosowanie suszarki, czy lokówki, które delikatnie uszkadzają delikatną strukturę włosa. Działa na nie zbyt wysoka temperatura, która nie jest dobra dla skóry głowy,
- choroby i przyjmowanie niektórych leków – osłabienie organizmu chorobą lub przyjmowaniem bardzo silnego leku może odpowiadać za wypadanie włosów. Przykładem mogą być zmiany nowotworowe i konieczność dostarczania do organizmu chemioterapii,
- dieta uboga w makro- i mikroelementy takie jak: żelazo, witamina D3, cynk, selen, miedź, magnez, wapń, witaminy z grupy B,
- gospodarka hormonalna – ogromne znaczenie dla włosów ma prawidłowa praca tarczycy. Przy jej nadczynności, lub niedoczynności można spodziewać się przerzedzenia. Ta przypadłość występuje także w trakcie menopauzy i wielu innych zmianach hormonalnych,
- styl życia – w przypadku występowania wielu sytuacji stresowych tracą na tym również włosy.
Jak zatrzymać wypadanie włosów?
Przede wszystkim, żeby zatrzymać wypadanie włosów należy odpowiednio je wzmocnić. Warto więc zainwestować w codzienną pielęgnację, która polepszy ich kondycję. Ale także nie osłabiać ich poprzez przesadną stylizację, unikać zabiegów chemicznych i nie farbować ich przez jakiś czas. Masz włosy cienkie i przerzedzone? Skuteczne produkty dedykowane o pielęgnacji tego typu włosów posiada w swojej ofercie marka Klorane. Przez wypadanie włosów skóra głowy komunikuje się, że chce przerwy od tej ciągłej ingerencji. Praktyczne wskazówki:
- dobranie szamponu o delikatnym składzie, z naturalnymi składnikami, z niewielką ilością konserwantów;
- gdy włosy są cienkie i delikatne należy zastosować odżywki, które ich nie obciążą;
- można skorzystać z preparatów ułatwiających rozczesywanie włosów;
- należy unikać owijania mokrych włosów ręcznikiem, gdyż powoduje to nadwyrężenie mieszków włosowych.
Ponadto w wielu gabinetach kosmetycznych można skorzystać z zabiegów odżywiających włosy takich jak mezoterapia skóry głowy.
Naturalne sposoby na wypadanie włosów
W aptekach można znaleźć preparaty, które mają korzystnie wpływać na kondycję włosa i poprawiać jego wygląd. Jednakże warto zaznajomić się również ze sposobami stosowanymi przez poprzednie pokolenia. W przeszłości do poprawy wyglądu włosów stosowano m.in.:
- skrzyp polny, z którego pito herbatki lub wcierano go po zaparzeniu i ostudzeniu w skórę głowy;
- kozieradka, którą wcierano w skórę głowy po zrobieniu wywaru z jej ziaren;
- pokrzywa, z której również robiono wywar do wcierania, albo zaparzano ją do wypicia.
Wiele z tych ziół znajduje się w suplementach diety na wzmocnienie włosów i paznokci. Podczas stosowania kuracji naturalnej albo suplementowania należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż efekty nie będą natychmiastowe. Organizm na początek musi uzupełnić braki.
Nie można jednak zapomnieć, że najważniejsze dla skóry głowy i włosa jest ustalenie przyczyny wypadania. Wskazane jest więc wykonanie dokładnych badań, tak by można było podjąć odpowiednie działania ograniczające wypadanie włosów.