Maty rozchodnikowe, inaczej wegetacyjne, to coraz bardziej popularna metoda szybkiej aranżacji terenów zielonych. Choć stosuje się ją również w przydomowych ogródkach, najlepiej swoją funkcję na dachach i wyżej położonych tarasach. Od lat zyskują coraz więcej zwolenników, szczególnie wśród projektantów przestrzeni miejskich. Zielone maty pojawiają się na dachach budynków użyteczności publicznej, na biurowcach, apartamentowcach, a nawet na starych budowlach, które nie nadają się do rozbiórki, a które swoim wyglądem niszczą okoliczny krajobraz.
Czym właściwie jest mata wegetacyjna?
Podstawowa mata wegetacyjna to tak naprawdę to, co znamy pod nazwą trawy z rolki – czyli zielony dywan wyhodowany na specjalnym podłożu. Taka mata jest bardzo prosta w instalacji. Wystarczy rozwinąć ją na wybranym podłożu i odpowiednio umocować, by móc cieszyć się żywą roślinnością niewymagającą dużej pielęgnacji.
Każdą matę tworzy się, bazując na polipropylenowym podłożu zwanym matą pętelkową. Jest to materiał stworzony w taki sposób, by stabilnie przytrzymywać wybrane podłoże gruntowe. Na pętelki wykłada się ziemię z substratem mineralnym – oczywiście dobranym specjalnie pod dane rośliny. Prawidłowe zmineralizowanie ziemi na macie jest najważniejszym etapem jej tworzenia, a to dlatego, że docelowo roślinność z rolki powinna poradzić sobie sama po ułożeniu na dachu. Dlatego tak ważne jest zaopatrzenie w grunt do wysiewu we wszystkie składniki mineralne i odżywcze, jakich mogą potrzebować rośliny.
Jakie rośliny nadają się na maty rozchodnikowe?
Mata pętelkowa z przygotowanym podłożem ziemistym może zostać obsiana wybranymi roślinami. Ze względu na charakter takich mat – czyli to, że gotowe dywany roślinne muszą sobie radzić nawet w trudnych warunkach – najczęściej wybiera się do wysiewu różnego rodzaju trawy, byliny i zioła. Producent trawników w rolkach zapewnia, że szczególnie cenne są te, które łatwo i szybko tworzą zdrowy system korzeniowy.
Rolka gotowa jest do użytku dopiero wtedy, kiedy zasiane rośliny są już w pełni wyrośnięte i mają wykształcone korzenie. Wtedy taką matę można bezpiecznie umieścić na dachu i po włożeniu niewielkiego wysiłku we wstępną adaptację roślin do nowych warunków, możemy cieszyć się zieloną powierzchnią.