To już pewne – WiFi stało się szybsze, a dla nas to fantastyczna wiadomość. Codziennie korzystamy kilku aplikacji na naszych mobilnych sprzętach lub komputerach, które wymagają większej przepustowości, ale generacja WiFi 6 umożliwia nie tylko zwiększenie szybkości. Jakie  jeszcze najnowsza technologia kryje w sobie korzyści? 

WiFi 6 – podstawowe informacje

To bezprzewodowy standard nowej generacji, który jest szybszy niż 802.11ac. Oprócz przyspieszonej prędkości zapewnia lepszą wydajność w budynkach mieszkalnych, zatłoczonych miejscach takich jak  restauracje czy nawet stadiony.

Jego główna funkcja wciąż pozostanie taka sama – łączenie użytkownika z siecią globalną, tylko, że znacznie szybciej i bez zakłóceń.

MU – MIMO i OFDMA

Obie technologie pozwalają uzyskać niebotyczną prędkość przy działaniu kilku urządzeń jednocześnie. MU – MIMO konkretnie oznacza „wielu użytkowników, wiele wejść, wiele wyjść”.  Technologia świetnie sprawdza się w zatłoczonych sieciach, takie jak punkty bezprzewodowe.

No dobrze, a o co chodzi z OFDMA? To skrót od orthogonal frequency division multiple access, co w przetłumaczeniu na język polski oznacza wielokrotny dostęp z ortogonalnym podziałem częstotliwości. W praktyce, technologia umożliwia jednej transmisji dostarczanie danych do wielu urządzeń jednocześnie.  OFDMA dzieli jeden kanał na dziesiątki lub setki mniejszych, tzw. podkanałów. Aplikacje, które wykorzystują strumieniowe przesyłanie plików audio lub wideo, mogą być przesyłane do wielu punktów końcowych w tym samym czasie, co oznacza, że z jednego kanału może skorzystać kilka użytkowników.

Funkcja TWT

Docelowy czas budzenia (TWT) oznacza w praktyce dłuższą żywotność baterii. Gdy punkt dostępu jest połączony z urządzeniem (np. smartfon, komputer czy tablet), może dokładnie zasygnalizować, kiedy ma uśpić Wi-Fi i dokładnie, kiedy je obudzić, aby odebrać następną transmisję. Pozwala to na zaoszczędzeniu energii.

Co zrobić, aby mieć dostęp do WiFi 6?

To sprawa naprawdę banalna. Wystarczy zaopatrzyć się w bezprzewodową kartę sieciową lub nowy router. Edimax w swojej ofercie posiada oba sprzęty, które prezentują się następująco:

Karta sieciowa EW-7833AXP.

Jej cena to to ok. 200 zł, w zależności od wyboru sklepu.

 • Ultraszybka sieć WiFi: prędkość do 3000Mb/s, aby z łatwością obsługiwać nawet najbardziej obciążoną sieć.
 • Zgodność ze standardami IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax.
 • Technologia OFDMA i MU-MIMO: Pełna prędkość WiFi na wielu urządzeniach jednocześnie.
 • Bluetooth 5.0: Większa szybkość i zasięg.
 • Różne mocowanie: magnetyczny uchwyt anten lub mocowanie kompaktowe.
 • Obsługa szyfrowania 64/128-bit WEP, WPA (TKIP z IEEE 802.1x).
 • Większe bezpieczeństwo dzięki szyfrowaniu WPA3 (AES z IEEE 802.1x).
 • Złącze PCI Express x1 lub x4.
 • “Śledź” niskoprofilowy.

Ulepszacz do 11ax Wi-Fi | Standardu nowej Generacji – EW-7833AXP optymalizuje prędkość połączenia Wi-Fi w obu pasmach 2.4GHz i 5GHz, zapewniając dobrą wydajność bez zakłóceń. Podczas oglądania filmów w jakości HD lub grania online w paśmie 5GHz, w paśmie 2.4GHz możliwe jest jednocześnie przeglądanie stron internetowych, sprawdzanie poczty czatowanie. Najnowszy 11ax Wi-Fi 6 zawarty w małej karcie PCI-E dostarcza technologię w niewielkim urządzeniu, która w pełni zwiększa wydajność i użyteczność komputera stacjonarnego.

Technologia OFDMA i MU-MIMO to zupełnie nowy sposób dostarczania pakietów danych. Pakiety nie będą już pojedynczo dostarczane do urządzeń jeden po drugim, teraz dane będą wysyłane do wielu urządzeń jednocześnie. Nie można zapomnieć o dodatkowej opcji Bluetooth 5.0. EW-7833AXP wyposażony jest nie tylko w całkowicie nową standardową technologię Wi-Fi 6, ale także w Bluetooth 5, który ma większy zasięg, szybkość i stabilność w porównaniu z poprzednim standardem Bluetooth 4.2.

Szyfrowanie WPA3 to kolejny poziom bezpieczeństwa w porównaniu ze starszą technologią generacji WPA2.

Poprzez uproszczenie i zwiększenie bezpieczeństwa, zabezpieczenia WPA zwiększają bezpieczeństwo.

Producent zadbał nie tylko o nowoczesną technologię, ale również praktyczne i łatwe rozwiązanie w utrzymaniu urządzenia. Anteny można podłączyć bezpośrednio do karty PCI-E lub do zewnętrznego uchwytu. Zewnętrzny uchwyt jest magnetyczny co umożliwia łatwy montażu na metalowych powierzchniach. Pozłacane złącza sprawiają, że ​​połączenie jest stabilne i wydajne. Dodatkowo możesz przenieść swój komputer w dowolne miejsce dzięki karcie WiFi PCI-E – nie musisz już go umieszczać w pobliżu gniazda Ethernet z dostępem do Internetu. To także koniec z przeszkadzającymi kablami.

Router BR – 6473 AX

 • Technologia Wi-Fi 6 od Intel: do 2.5x większa prędkość, więcej połączonych urządzeń i mniejsze opóźnienia, w porównaniu do poprzedniej generacji Wi-Fi 5.
 • Dwurdzeniowy procesor Intel: zapewnia najlepszą wydajność przesyłania danych.
 • 3 Gigabitowa sieć bezprzewodowa: AX3000, prędkość do 574Mb/s w paśmie 2.4GHz i do 2402 Mb/s w paśmie 5GHz.
 • Więcej połączonych urządzeń: rewolucyjna technologia OFDMA umożliwia bardziej wydajne przesyłanie danych do wielu urządzeń.
 • Oszczędzanie energii TWT: wydłużenie czasu pracy baterii, dzięki inteligentnej kontroli czasu aktywności urządzeń IoT i mobilnych.
 • Cztery wewnętrzne anteny o dużym zysku: zwiększenie zasięgu sieci bezprzewodowej.
 • Zaawansowane funkcje: 2-w-1, sprzętowy przełącznik trybu pracy: AP lub router. Dodatkowo izolowana sieć dla gości zapewnia im bezpieczny dostęp do sieci bezprzewodowej.
 • Łatwa konfiguracja: prosta i automatyczna konfiguracja urządzenia.

BR-6473AX optymalizuje prędkość połączenia Wi-Fi w obu pasmach 2.4GHz i 5GHz, zapewniając dobrą wydajność bez zakłóceń. Podczas oglądania filmów w jakości HD lub grania online w paśmie 5GHz, w paśmie 2.4GHz możliwe jest jednocześnie przeglądanie stron internetowych, sprawdzanie poczty czy czatowanie.

BR-6473AX wyposażony jest w najnowszy procesor Intel® Home Wi-Fi WAV654, dzięki czemu BR-6473AX jest w stanie zapewnić stabilne połączenie mimo przesyłania danych do wielu urządzeń.

BR-6473AX może pracować w jednym z dwóch trybów, jako router lub punkt dostępu. Jako router może być wykorzystany do współdzielenia połączenia z Internetem, a jako punkt dostępu umożliwia bezprzewodowy dostęp do istniejącej już sieci przewodowej. W zależności od potrzeb tryb pracy można zmienić za pomocą sprzętowego przełącznika.

Dzięki zastosowaniu czterech wewnętrznych anten o dużym zysku, BR-6473AX zapewnia silny sygnał w obu pasmach 2.4GHz i 5GHz, zwiększa zasięg sieci i zapewnia pokrycie sieci Wi-Fi w dużym domu lub biurze.

BR-6473AX zamknięty jest w wąskiej, nie zajmującej dużo miejsca stojącej obudowie, a wewnętrzne anteny nie zwiększają rozmiarów urządzenia. Dodatkowo otwory w obudowie zapewniają chłodzenie, co wydłuża czas pracy routera.

Łatwa konfiguracja za pomocą przeglądarki w tablecie, smartfonie czy komputerze.

  

Dodaj komentarz