Karmienie zwierzaka to odpowiedzialne zadanie. Każda rasa ma inne potrzeby, na różnych etapach rozwoju. Jedzenie powinno się zmieniać nie tylko z wiekiem, ale także z okolicznościami. Więcej spacerów i aktywności fizycznej, to zwiększone zapotrzebowanie na jedzenie, dające energię i budulec mięśni. Jak rozróżniać pełnowartościowe składniki od wypełniaczy? Czy umiemy czytać etykiety? Dobrym pomysłem jest trzymanie się jednej marki? Warto poznać zdanie specjalistów, którzy o karmach wiedzą wszystko.
Rynek karm w Polsce rozwija się dynamicznie, razem z nim hodowcy zwiększają świadomość i uczą się czytać komunikaty na ulotkach i opakowaniach. W sklepach spożywczych podejrzliwie patrzymy na etykiety. Z podobną wnikliwością wybierajmy dobre, zbilansowane karmy dla psów.
Czy karmy kompletne to zdrowe karmy dla psów?
Producenci prześcigają się w pomysłach, jak udowodnić, że ich karma jest idealna. Lampka ostrzegawcza powinna nam się zapalić, gdy widzimy hasło „karma kompletna”. Za tym stwierdzeniem może kryć się słaby skład, a w nim mączka kostna, resztki kurczaka, barwniki i polepszacze smaku, które dezorientują psi instynkt.
Jak czytać etykiety karmy dla psów?
Na stronie sklepu zoologicznego Wataha znajdziemy praktyczne porady, jak wybrać naprawdę zdrowe karmy dla psów i nie wpaść przy tym w pułapkę dezinformacji.
Zbyt ogólne stwierdzenia na etykiecie np. mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, oznaczają, że producent nie jest z nami do końca szczery, coś ukrywa. Powinno być wyszczególnione, jakie to mięso: wołowina, indyk, kurczak, itp.
Zgodnie z przepisami na pierwszym miejscu w składzie wymieniane są produkty, których jest najwięcej. Producenci omijają prawo, tworząc zapis: mięso z kurczaka 30%, ryż 25%, mączka ryżowa 10%, otręby ryżowe 7%, łupiny ryżowe 2%. Dodajemy i okazuje się, że jest 44% ryżu. Dlaczego więc nie znajduje się na początku? Pamiętajmy, że nadmiar zboża uczula i wywołuje nadpobudliwości. Takich wypełniaczy zdrowe karmy dla psów powinny mieć jak najmniej.
Dobre karmy dla psów
Zdarza się również, że pełnowartościowa karma się psuje. Producent wchodzi na szerszy rynek, zwiększa sprzedaż i obniża jakość. Wniosek – trzeba zachować czujność, wtedy z pewnością znajdziemy zbilansowane karmy dla zwierząt. Te naprawdę dobre, powinny zawierać przede wszystkim mięso. Im jest go więcej, tym lepiej dla psa. Mikro i makro elementy, zioła i naturalne oleje powinny uzupełniać skład.