Ostatnimi czasy uprawianie jogi stało się bardzo popularne. W naszym otoczeniu pojawia się coraz więcej klubów fitness, gdzie można zgłębiać jej odmiany – Air Yoga, Joga Iyengara, Joga Śmiechu itp. Skąd jednak wynika jej popularność? Czy rzeczywiście ma ona tak zbawienny wpływ na nasz organizm?
Mocne i zdrowe ciało
Jedną z największych zalet jogi jest jej wpływ na naszą kondycję. Zbawienny wpływ jogi na siłę naszych mięśni udowodniono naukowo. Ludzie, którzy regularnie uprawiają ten sport, dzięki bardziej rozciągniętym i wzmocnionym mięśniom mają zwiększoną wytrzymałość i ogólną odporność organizmu. Dzięki równomiernemu angażowaniu wszystkich mięśni podczas ćwiczeń nasze ciało nabiera płynności i gracji widocznej przy poruszaniu się. Ponadto specyfika tego sportu wpływa korzystnie na naszą posturę.
Zdrowie nie tylko widoczne na zewnątrz
Na temat dobrego wpływu jogi na układ trawienny, kostno-szkieletowy czy krwionośny powstało wiele artykułów. Dzięki wzrostowi poziomu tlenu w tkankach, łatwiej jest utrzymać prawidłowe ciśnienie a także stały rytm serca. Dzięki głębokim oddechom niezbędnym w praktykowaniu jogi niweluje chroniczne bóle głowy, poprawia trawienie a co za tym idzie przyśpiesza metabolizm. Oprócz tego joga pobudza gruczoły dokrewne odpowiedzialne za wytwarzanie hormonów, dzięki czemu reguluję gospodarkę hormonalną. Wymieniać można by bez końca!
Pożegnaj się ze stresem
Badania naukowe dowodzą, że ćwiczenie jogi powoduje wyciszenie układu nerwowego oraz relaksację. Dzięki regularnemu uwalnianiu się od napięcia nabieramy większego dystansu do otaczającego nas świata i lepiej radzimy sobie z sytuacjami, które do tej pory wywoływały w nas niepokój. Uwolnienie od stresu poprawia nie tylko nasze samopoczucie, ale także umożliwia budowanie lepszych relacji z ludźmi, odnoszeniu większych sukcesów na polu zawodowym a także poprawia jakość snu.
Nie tylko ciało, ale także umysł, czyli pełen pakiet
Dzięki korzystnemu wpływowi na układ nerwowy oraz przyrost istoty szarej w mózgu, najnowsze badania wykazały, że joga może być skuteczna nawet w leczeniu psychiatrycznym. Może ona łagodzić objawy schizofrenii, depresji a także nadpobudliwości czy problemów z agresją. Istnieją więc dowody na to, że aktywność fizyczna w postaci jogi wpływa na korzystną zmianę struktury naszego mózgu!