Atopia (określana również jako egzema) jest schorzeniem, w którym cierpi skóra. Objawy mogą mieć różny stopień nasilenia, jednak w mniejszym lub większym stopniu obniżają komfort życia. Są również przyczyną rezygnacji ze spotkań towarzyskich. Jak je zwalczyć?

Jak poradzić sobie z atopowym zapaleniem skóry? Musisz przede wszystkim zadbać o jej odpowiedniej pielęgnację – wrażliwą skórę należy nawilżać każdego dnia. Trzeba również unikać preparatów zawierających składniki powodujące dodatkowe podrażnienia. Sprawdź, co będzie pomocne w walce z problemem!

Na co zwrócić uwagę, wybierając kosmetyki dla skóry z atopią?

Atopia, czyli atopowe zapalenie skóry, jest dobrze znaną i dość często występującą przypadłością. Na rynku dostępne są kosmetyki stworzone właśnie z myślą o osobach zmagających się z AZS. Preparaty przeznaczone do skóry skłonnej do podrażnień mają starannie wyselekcjonowany skład.

Jakimi zasadami kierować się przy wyborze kosmetyków dla skóry atopowej? Aby zwalczyć atopię, trzeba wyeliminować wszystkie preparaty powstałe na bazie alkoholu i zawierające substancje zapachowe. Najczęściej to właśnie one odpowiadają za podrażnienia i wysuszenie, co dodatkowo może pogorszyć kondycję skóry z AZS.

Emolienty – oręż w walce z atopią

Emolienty są preparatami nawilżającymi i natłuszczającymi skórę. To kosmetyki do zadań specjalnych, których podstawowe funkcje to:

  • odbudowa płaszcza hydrolipidowego skóry;
  • ochrona przed utratą nawilżenia.

W składzie preparatów można znaleźć glicerynę, parafinę, oleje roślinne itp.

Egzema powoduje nieprzyjemny świąd, zaczerwienienie i uczucie ściągania. Wymaga również stosowania kosmetyków, które natłuszczają. Wybierając odpowiedni zestaw dla swojej cery, warto poszukać w składzie ceramidów, wolnych kwasów tłuszczowych i tzw. humektantów.

Kosmetyki do codziennej pielęgnacji skóry atopowej

Szykując się do walki z egzemą, trzeba uzbroić się w cały zestaw kosmetyków. To nie tylko kremy, lecz również preparaty do kąpieli. Bezwzględnie należy zrezygnować ze zwykłego mydła, które najczęściej dodatkowo wysusza delikatną skórę.

Do codziennej pielęgnacji skóry z AZS polecane są kosmetyki z grupy tzw. syndetów. Ich cechą wyróżniającą jest pH zbliżone do odczynu skóry, więc będą idealne do oczyszczania skóry alergicznej. Chorzy z atopią powinni unikać długich i gorących kąpieli i zdecydować się na krótki prysznic. Skórę należy po nim delikatnie osuszać miękkim ręcznikiem.

Prosty skład – wielka moc

Im prostszy skład kosmetyku, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej i uciążliwych podrażnień. Balsamy, kremy na dzień i na noc, delikatne produkty myjące poprawią komfort życia każdego alergika z problemami skórnymi.

Co istotne, wiele z nich można stosować również u najmłodszych pacjentów. Warto pamiętać, że prawidłowa troska o skórę i regularne używanie właściwych kosmetyków sprawią, że życie z atopią będzie prostsze, a dolegliwości okażą się mniej męczące. Dobry kosmetyk to sposób na zdrowszy, piękniejszy wygląd i lepsze samopoczucie.

Dodaj komentarz