Joga to idealny sport dla wszystkich, bez względu na wiek, kondycję i stan zdrowia. Poprawia nie tylko kondycję ciała, ale również wspiera umysł. Jogę można ćwiczyć niemal wszędzie, sport nie wymaga dużych nakładów finansowych. Warto dowiedzieć się, jakie ma zalety i zdecydować się na pierwszy trening.

Joga – co to jest?

Joga to forma ćwiczeń i technik relaksacyjnych, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Trening jogi opiera się na asanach, czyli pozycjach i stanach, które wpływają na rozciągnięcie i rozluźnienie wszystkich mięśni. Pozycji jest bardzo dużo, mają różny stopień trudności, dlatego każdy może znaleźć idealne dla siebie. W jodze niezbędne jest prawidłowe oddychanie. Wykorzystuje się trzy rodzaje oddechu, tzn. płytki obojczykowy, piersiowy oraz brzuszny. W trakcie ćwiczeń nie można wstrzymywać powietrza. Joga pomaga nie tylko rozruszać ciało, wzmocnić mięśnie, zredukować bóle stawów, ale również koi nerwy i pozwala zmieszać stres. Jest polecana dla osób zestresowanych, pracujących długo w jednej pozycji. Regularny trening znacząco redukuje dolegliwości bólowe kręgosłupa. Co istotne, doskonale wpływa na samopoczucie i dobry nastrój. Inne zalety jogi to:

 • Zmniejsza przewlekły ból,
 • Poprawia samodyscyplinę,
 • Uczy opanowania i cierpliwości,
 • Zwiększa zakres ruchu,
 • Doskonale rozluźnia ciało,
 • Obniża poziom kortyzolu,
 • Przyśpiesza metabolizm,
 • Oczyszcza organizm z toksyn,
 • Wspomaga pracę układu trawiennego,
 • Reguluje ciśnienie krwi,
 • Ma zdolność odmładzania komórek,
 • Dodaje energii i witalności.

Joga aktywuje do pracy niemal wszystkie mięśnie, to aktywność ogólnoustrojowa, która pozwala zadbać o ciało i duszę.  Systematyczny trening sprawia, że sylwetka nabiera ładnych kształtów, a ciało jest jędrne i elastyczne. 

Joga – niezbędne wyposażenie

Joga nie jest sportem, który wymaga zakupu wielu urządzeń. Aby zacząć trening, potrzebna jest wolna przestrzeń, która pozwoli skupić się na wykonywanych pozycjach. Dobrze, jeżeli w pomieszczeniu jest okno, ponieważ świeże powietrze wpływa na efektywność treningu oraz rozjaśnia umysł. Osoby początkujące mogą ćwiczyć w domu, na dywanie, w wygodnym, niekrępującym ruchów ubraniu. Jeżeli joga stanie się regularnym elementem życia, warto kupić dobrą matę do jogi, która zapewni komfort w czasie treningu. Niezbędne będą również kostki do jogi. Mata powinna być antypoślizgowa i dość gruba, dzięki czemu będzie dużym ułatwieniem. Do treningu przyda się również odpowiedni strój. Najlepsza będzie dobrej jakości bawełniana koszulka oraz leginsy lub luźne spodnie. Buty nie są potrzebne, ponieważ jogę ćwiczy się boso lub w skarpetkach. W trakcie jogi organizm mocno się nie męczy, dlatego niezbędna będzie cieplejsza, najlepiej rozpinana bluza. Panie powinny zaopatrzyć się w sportowy biustonosz, który będzie idealnie podtrzymywał biust.

Joga –  od czego warto zacząć uprawiając sport amatorsko?

Jogę mogą ćwiczyć wszyscy. Trening mogą zacząć zarówno dzieci, jak i seniorzy. Potrzebna jest jedynie motywacja oraz chęć zmiany swojego życia na bardziej aktywne. Osoby początkujące powinny zacząć ćwiczyć jogę pod okiem doświadczonego trenera. Nauczyciel pomoże opanować podstawowe pozycje, skoryguje technikę, wskaże błędy. Oczywiście można zdecydować się również na ćwiczenia w domu. W internecie można znaleźć filmiki instruktażowe, które uczą podstaw jogi. Można również posiłkować się fachową literaturą. Trening jogi należy zacząć od najprostszych pozycji relaksujących i rozciągających, np. pozycji kota czy psa z głową w dół. Asany dla początkujących nie są trudne, nie wymagają dobrej kondycji, a ich wykonywanie nie grozi kontuzją. W miarę czasu, gdy ciało będzie lepiej rozciągnięte, można przejść do bardziej skomplikowanych pozycji. Warto być cierpliwym i nie zrażać się trudnościami. Należy wsłuchiwać się w swoje ciało i w razie bólu przerwać daną pozycję. Jogę należy ćwiczyć regularnie, 2-3 razy w tygodniu. 

Idealny sprzęt do ćwiczeń jogi

Sprzęt do treningu jogi można kupić w dobrych sklepach sportowych. Jednym z nich jest Decathlon. Warto poznać bogatą ofertę produktów do Jogi i wybrać produkty dopasowane do swoich potrzeb. Sklep oferuje maty, kostki oraz odzież zarówno dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jogą, jak również dla profesjonalistów. Dla osób, które uprawiają Ashtangę, Vinyasę lub inną dynamiczną jogę polecana jest mata do jogi GRIP+ 5 MM. Ma bardzo dobrą przyczepność, która zapewnia dodatek kauczuku. Jest antypoślizgowa, doskonale wchłania wilgoć. Mata posiada oznakowanie, które ułatwia wykonywanie ćwiczeń, a także wygodny pasek, pomagający w  transporcie. Jogini mogą również kupić profesjonalną, drewnianą kostkę, która ułatwia wsparcie każdej pozycji z zachowaniem równowagi. Wykonana jest z nieobrobionego drewna świerkowego, jest trwała, mocna i ekologiczna.

Joga to nie tylko sport, to również filozofia życia. Pozwala osiągnąć harmonię między ciałem i duszą. Jest dobra dla wszystkich, nawet dla osób starszych, o słabszej kondycji. Jest idealna na dzisiejsze czasy, pomaga się wyciszyć i zapomnieć o stresie. Warto poznać podstawowe pozycje i zadbać o swoje zdrowie.

Dodaj komentarz