Kantor to niezbędne miejsce, które należy odwiedzić przed wyjazdem za granicę, aby móc posługiwać się lokalną gotówką na miejscu. Czy wiesz, jak tak naprawdę działają kantory?

Na czym polega wymiana walut w kantorze?

Wybierając się w podróż, musisz zadbać o kilka istotnych kwestii. Oprócz załatwienia takich spraw, jak bilety i hotel, bardzo ważne jest ubezpieczenie. Pozwala ono uniknąć wysokich kosztów w razie, gdybyś uległ wypadkowi lub musiał skorzystać z pomocy lekarza na miejscu. Kolejną istotną rzeczą jest wymiana gotówki na lokalną walutę. Posługiwanie się kartą płatniczą, chociaż jest popularne i o wiele łatwiejsze, nie zawsze jest możliwe. Dodatkowo w przypadku niektórych banków prowizja pobierana za wypłatę gotówki z bankomatu na miejscu lub płatność polską kartą za granicą jest na tyle wysoka, że bardziej opłaca się wypłacić gotówkę i wymienić pieniądze w kantorze. Będąc w obcym kraju, zawsze warto jest mieć przy sobie kilka banknotów. Z usług wymiany walut możesz skorzystać jeszcze przed wyjazdem, w polskim kantorze, lub dopiero na miejscu. Kantor jest swego rodzaju pośrednikiem. Osoba prowadząca kantor kupuje walutę, którą następnie odsprzedaje z zyskiem. Ceny w kantorach mogą zatem być różne, dlatego warto je porównać w kilku miejscach.

Na co zwrócić uwagę wybierając kantor?

Jeżeli planujesz wymienić gotówkę w kantorze, sprawdź dobrze miejsce i stawki, jakie oferuje. Zazwyczaj najmniej opłacalna jest wymiana walut na dworcach i lotniskach, z uwagi na to, że ceny są tam wyższe. Czasami kantory, nawet te zlokalizowane bardzo blisko siebie mogą mieć całkiem różne stawki skupu lub sprzedaży waluty. Zawsze warto jest zapytać o możliwość negocjacji. Często, szczególnie przy wymianie dużej kwoty pieniędzy, nawet obniżka kilku groszy może w końcowym efekcie dać dużą różnicę w cenie. Czasami wymiana walut możliwa jest również w innych placówkach oferujących innego rodzaju usługi finansowe, takie jak kredyty lub ubezpieczenia w Słubicach czy innych miejscowościach położonych niedaleko granicy.

Dodaj komentarz