Popularne w ostatnim czasie zielone dachy, są proste do wykonania, a pozwalają całkowicie odmienić wygląd domu czy bloku. Aby cieszyć się piękną roślinnością, warto jednak skorzystać z usług fachowców. Jak znaleźć dobrego producenta?

Czym charakteryzują się zielone dachy?

Zielone dachy to pomysł, który narodził się dawno temu, jednak w ostatnim czasie jest on coraz chętniej wykorzystywany. Po części wynika to z tego, że żyjemy na terenach wysoko zurbanizowanych, gdzie występuje bardzo gęsta zabudowa. Nowe budynki często powstają kosztem terenów zielonych, przez co trudno jest znaleźć w mieście miejsce, gdzie można aktywnie odpocząć w otoczeniu zieleni. Aby zmniejszyć deficyt na roślinność, deweloperzy coraz częściej szukają nowych rozwiązań. Jednym z nich jest zastosowanie powierzchni czynnej biologicznie na dachach. Zakładając zielone dachy producent zapewnia o ich pozytywnym wpływie na środowisko. Pomagają w oczyszczaniu powietrza, redukują emisję dwutlenku węgla, w zamian za to produkując niezbędny do życia tlen.

Jak powstają zielone dachy?

Budowa zielonych dachów polega na zastosowaniu odpowiednio ułożonych warstw. Każda z nich pełni inną funkcję, a połączone wszystkie razem pozwalają na rozwijanie się zasadzonej roślinności. Warstwy zielonego dachu muszą być układane w odpowiedniej kolejności. Najniższa z nich ma za zadanie zapewnić odpowiednią izolację oraz chronić przed wilgocią. Dzięki temu nie dochodzi do uszkodzeń w strukturze i konstrukcji budynku. Kolejne warstwy mają za zadanie odpowiednie drenowanie powierzchni. Dzięki nim woda jest równomiernie rozprowadzana do warstw znajdujących się wyżej. Warstwa ostatnia stanowi podłoże do sadzenia roślin. Bezpośrednio u producentów dachów zielonych możliwy jest zakup gotowych mat wegetacyjnych, które już w dużej części pokryte roślinnością. Dostępne są pokrycia składające się z różnych gatunków roślin, traw, ziół czy mchu. Zapewnia to ładny efekt wizualny bezpośrednio po zamontowaniu.

Dodaj komentarz