Schronienia dotyczące odbytu to dosyć wstydliwy problem, przez co niestety wiele osób bagatelizuje objawy i zwleka z wizytą u lekarza. Działa to jednak na niekorzyść pacjenta, bo brak leczenia może doprowadzić do postępu choroby i pojawienia się szeregu nieprzyjemnych objawów. Jeśli zostanie ono wdrożone we wczesnym stadium schorzenia, to rosną szanse na całkowite wyleczenie i uniknięcie groźnych powikłań. Proktolog zajmuje się leczeniem chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego, w tym hemoroidów, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego czy ropnia okołoodbytniczego.
W czym pomoże lekarz proktolog i kiedy warto się do niego zgłosić?
Jeśli ktoś boryka się z przewlekłymi zaparciami lub biegunkami, czuje dyskomfort związany z uczuciem niepełnego wypróżnienia, obserwuje w stolcu śluz lub krew, powinien zgłosić się do lekarza proktologa. Warto go odwiedzić przy powracających wzdęciach, problemach z gazami, bolesnych wypróżnieniach, odczuwaniu świądu lub pieczenia w okolicy odbytu. Jeżeli wyżej wymienione objawy nawracają lub towarzyszą pacjentowi stale, to należy niezwłocznie udać się do specjalisty w celu postawienia prawidłowej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. W niektórych przypadkach wystarczające jest stosowanie farmakoterapii, ale czasem pozostaje tylko wykonanie zabiegu chirurgicznego, co dotyczy zaawansowanego stadium choroby. Dobry chirurg Szczecin – https://lubikowski.pl/ zajmujący się chorobami odbytu i odbytnicy dostępny jest w klinice Dr Lubikowskiego, z ofertą której można zapoznać się na stronie https://lubikowski.pl/. Obecnie medycyna dysponuje szeregiem specjalistycznych badań diagnostycznych, które pozwalają na szybkie i precyzyjne znalezienie przyczyny problemu i dobranie właściwej metody leczenia.
W proktologii najpopularniejszymi badaniami są endoskopia, gastroskopia i kolonoskopia. Za ich pomocą można ocenić stan odbytnicy i kanału odbytu, pobrać wycinki tkanek do badania histopatologicznego, obejrzeć wnętrze jelita grubego, przeprowadzić podstawowe zabiegi. Niepozorne krwawienie z odbytu może niestety być objawem choroby nowotworowej, dlatego najgorszym rozwiązaniem będzie zwlekanie z wizytą u specjalisty. Z kolei ból odbytu nierzadko jest symptomem zapalenia jelita grubego lub infekcji. Jedną z najczęściej występujących chorób odbytu są hemoroidy, które już nawet w początkowym stadium potrafią być niezwykle uciążliwe. Jeśli ktoś prowadzi siedzący tryb życia, ma dietę ubogoresztkową, nie pije wystarczającej ilości płynów i boryka się z chronicznymi zaparciami, to niestety kwestią czasu jest pojawienie się problemu z hemoroidami.