Siatkówka, koszykówka, piłka nożna i wiele innych należą do kategorii sportów zespołowych. Są to dyscypliny sportowe, które wymagają pracy w grupie i od wielu lat przyciągają do siebie tłumy nie tylko chętnych do ich uprawiania, ale i fanów danego sportu gotowych do wspierania swojej ulubionej drużyny. W porównaniu do sportów indywidualnych, grupowe od dawna Nie ważne czy jesteśmy indywidualistami czy nie, sporty grupowe mają dobry wpływ na zarówno psychiczny jak i fizyczny aspekt naszego życia.

Ucieczka od codzienności

Sport ma to do siebie, że aby poświęcić się ćwiczeniom należy w stu procentach skoncentrować się na wykonywanym zadaniu. Badania dowodzą, że ludzie, którzy regularnie uprawiają sport mają lepsze zdolności koncentracji niż ci, którzy tego nie robią. Dzięki regularnemu dostarczaniu tlenu do organizmu ogólne samopoczucie sportowca również jest lepsze niż osoby prowadzącej siedzący tryb życia. Dzięki absolutnemu skupieniu na sporcie nasze myśli nie wędrują poza boisko co wielu graczy opisuje jako idealny sposób na ucieczkę od codzienności i problemów. Przez okres trwania treningu głowy nie zaprzątają nam żadne myśli, liczy się tylko tu i teraz. Jest to pewnego rodzaju forma resetu.

Umiejętności komunikacyjne

Każdy ma pewne preferencje w zakresie sposobu wykonywania pracy. Jedni lubią pracę w grupie inni określają się mianem indywidualistów. Niestety w dorosłym życiu może zdarzyć się tak, że pracodawca przydzieli nas do jakiegoś projektu, który musi zostać zrealizowany w grupie. W takim wypadku bardzo ważnym jest, aby mieć dobrze rozwinięte zdolności komunikacyjne oraz umiejętność pracy w zespole. Dzięki uprawianiu sportów grupowych obie te zdolności zdecydowanie rozwijają się i przekładają również na inne aspekty życia takie jak np. pole zawodowe.

Wyrabianie nawyków

Gra w zespole jest jak maszyna – aby dobrze pracowała wszystkie jej elementy muszą spełniać swoją rolę. Drużyny od swoich zawodników wymagają nie tylko dobrej komunikacji i posłuszeństwa, ale przede wszystkim dyscypliny. Regularne stawianie się na treningi, ćwiczenia nie tylko w grupie, ale i we własnym zakresie. Tak ciężka praca prowadzi do wyrobienia w nas pewnych nawyków i powoduje, że w przyszłości łatwiej jest nam funkcjonować i realizować wszystkie przydzielone nam zadania.

Znajomości na całe życie

Podczas gry zespołowej łatwo jest nawiązać głębokie więzi przyjaźni ze współzawodnikami. Siłą rzeczy spędzając z nimi tyle czasu zbliżamy się do nich i bardzo często tworzymy relacje, które pozostają na całe życie. Oprócz tego wspólna pasja zawsze łączy ludzi.

Dodaj komentarz