Mediolan – stolica mody, miejsce, w którym kwitnie biznes i elegancja. Miasto wypełnione przepięknymi zabytkami, nad którym góruje katedra Duomo i inne przepiękne budowle. Wyjeżdżając do Mediolanu z pewnością jest co robić, ale jednym z obiektów często pomijanym przez turystów jest jezioro Como oddalone około 50 km na północ od miasta. Jest to jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne miejsce i świetny sposób na to, aby wyrwać się od miejskiego harmidru i spędzić trochę czasu na łonie natury.

Cud natury

Jezioro Como jest trzecim największym zbiornikiem wodnym we Włoszech i jednym z najgłębszych w Europie! Jego polodowcowa forma rozciąga się aż na 146 km2! Wokół nie brakuje zieleni i miejsc do zrobienia sobie pikniku z fantastycznym widokiem nie tylko na jezioro, ale i na Alpy. Pogoda nad jeziorem dopisuje niemal zawsze, z tego powodu warto wynająć sobie łódź albo zakupić bilet na prom turystyczny, aby przepłynąć się wzdłuż jeziora obserwując po drodze jedne z najpiękniejszych, zabytkowych willi na świecie. Dla spragnionych wrażeń polecamy wjazd kolejką linową na szczyt wzgórza, z którego rozpościera się widok na całe jezioro i otaczające je miasteczka.

Rustykalne miasteczko

Nad brzegiem jeziora znajduje się między innymi miasteczko Como słynące z produkcji jedwabiu. Charakteryzuje się wąskimi uliczkami datującymi do XIV w. A na każdym roku znajdują się typowo włoskie kawiarnie. Warto spróbować wyrabianych na miejscu lodów rzemieślniczych oraz kawy w lokalach prowadzonych przez przyjaznych tubylców. Nad miasteczkiem górują katedry wybudowane w okolicach XV wieku z przepięknymi witrażami i ornamentalnymi ołtarzami. Dzięki otoczeniu Alp miasteczko sprawia wrażenie niemal odciętego od cywilizacji. Mimo turystów panuje tutaj spokój i przyjemna atmosfera.

Widok zapierający dech w piersi

Dzięki malowniczemu położeniu zapewniającemu widok na ogromne jezioro otoczone szczytami górskimi, Como szczyci się najpiękniejszą trasą kolejową świata. Przejazd nią zapewnia kolej, która nazywa się Bernina Express i rozpoczyna swoją trasę w Tirano i prowadzi przez szczyty górskie w Szwajcarii. Jest to absolutnie magiczna podróż owocująca w takie doznania jak widok na błękitne jeziora, masywy górskie a nawet wodospady! Przez część trasy pociąg przejeżdża wzdłuż Światowego Dziedzictwa UNESCO znanego jako Kolej Retycka.

Dodaj komentarz