Współcześnie wiele małych, jak i dużych przedsiębiorstw korzysta z formy leasingu. Rozwiązanie to jest niezwykle opłacalne w przypadku drogich maszyn lub pojazdów, których nabycie w inny sposób byłoby bardzo trudne. Dodatkowo, leasing wiąże się z pakietem profitów i dostępem do szerokiej oferty. Dlaczego warto skorzystać z leasingu ciężarówki i jak dobrać odpowiednią firmę? Sprawdzamy.

Leasing samochodu ciężarowego

Wypożyczając samochód ciężarowy najpierw trzeba sprawdzić, czy wszystkie sprawy od strony formalnej zostały załatwione. Ciężarówka dla celów podatku VAT to samochód o masie całkowitej, który przekracza 3,5 tony. Do tej grupy można również zaliczyć pojazdy konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób, łącznie z kierowcą.

Są to również pojazdy, których konstrukcja wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Należą do nich pojazdy samochodowe inne niż osobowe, a także pojazdy specjalne, które przeznaczone są do prac wiertniczych, służą jako koparka, ładowarka czy podnośnik do działań konserwacyjno-montażowych.

Jeżeli wypożyczany pojazd spełnia wyżej wymienione warunki, wtedy można go uznać za samochód ciężarowy. W przeciwnym wypadku przedsiębiorca jest zobowiązany do rozliczenia leasingu samochodu osobowego. Warto jest się także zastanowić, jaki leasing ciężarówki wybrać.

Leasing operacyjny czy finansowy?

Przedsiębiorca, który decyduje się na leasing samochodu ciężarowego, ma do wyboru jedną z dwóch podstawowych form tej metody finansowania. Pierwszą z nich jest leasing operacyjny. W tym przypadku pojazd przez cały okres trwania umowy pozostaje własnością firmy wypożyczającej. Dokonuje ona również odpisów amortyzacyjnych. Jeżeli wybór padnie na leasing finansowy, samochód ciężarowy zostaje wpisany do ewidencji środków trwałych osoby wypożyczającej. W związku z tym to on jest odpowiedzialny za jego amortyzację.

Wybierając opcję leasingu operacyjnego przedsiębiorca ma prawo zaliczyć całą opłatę wstępną, raty leasingowe oraz koszty związane z bieżącą eksploatacją pojazdów do kosztów podatkowych. Inaczej jest przy zawieraniu umowy leasingu finansowego. Wtedy koszt uzyskania przychodu stanowią przede wszystkim zapisy amortyzacyjne. Dodatkowo, podstawę opodatkowania obniża część odsetkowa raty, a także koszty użytkowania pojazdu.

Przy wyborze firmy leasingującej trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na opinie. Marketing szeptany może sprawnie wskazać faworyta na rynku. Warto jest przejrzeć oferty poszczególnych przedsiębiorstw takich jak Transportowa Grupa Zakupowa. Każde z nich oferuje nieco inne usługi, a koszta leasingu również się różnią. Najlepiej jest ocenić profil swojej firmy i na jej podstawie szukać odpowiedniego miejsca na leasing ciężarówki.

Dodaj komentarz