Walka z wilgocią oraz usuwanie skutków zalania budynku jest trudna i długotrwała. Często zalane mury wymagają profesjonalnego osuszenia. W jaki sposób uniknąć poważnych uszkodzeń i strat po zalaniu?

Kiedy trzeba osuszyć mieszkanie lub dom?

Osuszanie pomieszczeń po zalaniu może być wymagane, jeśli zalanie było naprawdę duże i intensywne. Profesjonalna usługa polega na usunięciu z pomieszczeń wilgoci, która zdążyła wniknąć w ściany lub podłogę. Duże znaczenie ma szybkość działania. Należy osuszyć pomieszczenia w możliwie najkrótszym od zalania czasie. Zaniedbanie i pozostawienie wilgoci w ścianach na dłużej może doprowadzić do osłabienia ich konstrukcji. Dodatkowo sprawi, że powstanie idealne środowisko do rozwoju bakterii i drobnoustrojów, a co za tym idzie, na ścianach pojawią się wykwity z grzybów i pleśni. Jest to szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Może spowodować występowanie różnych chorób układu oddechowego, osłabienie odporności i wystąpienie lub zaostrzenie się reakcji alergicznych. A to jest bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci i osób starszych.

Jak uniknąć poważnych uszkodzeń i strat po zalaniu?

Najważniejsze to szybkie rozpoznanie, zlokalizowanie i usunięcie przyczyny wycieku wody. Jeśli doszło do awarii wodociągowej lub hydraulicznej, należy jak najszybciej zamknąć zawór i odciąć dopływ. Awaria może wynikać z uszkodzeń mechanicznych, np. podczas remontu. Zalanie może być wynikiem awarii domowego sprzętu, np. zepsutej pralki, zmywarki czy lodówki. Wtedy najczęściej dochodzi do zalania podłogi. Nierzadko zalanie jest spowodowane niefrasobliwością sąsiada mieszkającego piętro wyżej. Zamknięcie zaworu powinno sprawić, że niekontrolowany wyciek wody będzie zatrzymany. Dzięki temu jest szansa na opanowanie zalania. Jeśli przyczyną zalania są ulewne deszcze i podtopienia, można próbować zatrzymać przeciek wody i czekać na poprawę warunków atmosferycznych. Aby zminimalizować szkody, należy, w miarę możliwości, na bieżąco usuwać wodę. 

Podczas osuszania pomieszczeń po zalaniu ważne jest wybranie odpowiedniej metody. Pozwoli ona zachować dobry stan ścian, jak również szybko wyeliminować problem wilgoci. Wiele firm jak np. Dom Doktor — osuszanie i remonty po zalaniach wykonują we wszystkich pomieszczeniach — od piwnic, aż po strych. 

Dodaj komentarz