Skóra wrażliwa to dość wymagający typ cery ze względu na to, że na działanie wielu czynników zewnętrznych, ale i wewnętrznych reaguje zaczerwienieniem, suchością i pieczeniem. Jej pielęgnacja musi być dobrana w taki sposób, aby nie nasilać nieprzyjemnych objawów, dlatego zalecane są tutaj kosmetyki hipoalergiczne. Jakie są podstawy pielęgnacji cery wrażliwej? Podpowiadamy.

Cera wrażliwa — jak ją rozpoznać?

Cera wrażliwa jest bardzo delikatna, dlatego też wszelkie czynniki mogą wywołać jej podrażnienie, zaczerwienienie lub suchość. Często w jej przypadku pojawia się uczucie ściągnięcia, a nawet świąd. Wrażliwość jest cechą, dlatego odczuwają ją zarówno posiadaczki skóry suchej, mieszanej, tłustej jak i naczynkowej.

Czynniki, które wywołują niepożądane reakcje u skóry wrażliwej to warunki atmosferyczne takie jak wiatr, mróz, wysoka temperatura czy promieniowanie UV, a także stres, spożyte jedzenie, wahania stężenia hormonów we krwi, a nawet zmiana wody, kosmetyków do pielęgnacji bądź środków do prania.

Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki do pielęgnacji skóry wrażliwej?

Cera wrażliwa powinna być pielęgnowana przy pomocy produktów hipoalergicznych. Kosmetyki takie powinny posiadać substancje nawilżające, regenerujące, łagodzące i kojące. Dobrze jeżeli produkty takie mają krótki, czytelny skład.

Najczęściej stosowanymi do pielęgnacji cery wrażliwej składnikami są kwas hialuronowy, pantenol i niacynamid. Związki te wnikają w głąb naskórka i dogłębnie nawilżającą skórę. Wykazują również działanie regenerujące, kojące i nawilżające. Jednocześnie są dobrze tolerowane przez skórę wrażliwą.

Pielęgnacja cery wrażliwej — jakich składników należy unikać?

W pielęgnacji cery wrażliwej należy unikać wszelkich kosmetyków, które mają działanie wysuszające lub matujące. Produkty, które w swoim składzie zawierają alkohol, konserwanty, barwniki lub perfumy mogą szczególnie podrażnić skórę wrażliwą, doprowadzić do jej przesuszenia i wywołać zaczerwienienie.

Oczyszczanie skóry wrażliwej

Oczyszczenie skóry wrażliwej jest ważnym etapem, który przygotowuje ją do dalszych kroków pielęgnacyjnych. W tym celu warto stosować delikatne żele przeznaczone do wrażliwej skóry, pozbawione mydła i mocnych detergentów, a także środków zapachowych, alkoholu i konserwantów.

Równie ważna jest technika mycia twarzy. Nie należy jej pocierać, ponieważ może to spowodować jej podrażnienie. Podczas zmywania makijażu warto sięgnąć po płyny micelarne i mleczka do demakijażu przeznaczone dla cery wrażliwej, które nie spowodują jej zaczerwienienia i przesuszenia.

Kremy dla cery wrażliwej

Kremy dla cery wrażliwej powinny mieć działanie nawilżające. Równie ważne jest, by chroniły skórę przed działaniem czynników zewnętrznych i nie wywoływały podrażnień. Jednocześnie powinny być dostosowane do potrzeb cery, na przykład działać przeciwzmarszczkowo lub antybakteryjnie.

Nie można zapominać również o ochronie przeciwsłonecznej. Cera wrażliwa jest szczególnie podatna na działanie promieni słońca. Dlatego po nałożeniu dedykowanego dla niej kremu lub serum za każdym razem należy zastosować filtr SPF.

Dodaj komentarz