Tworzywa konstrukcyjne są używane do produkcji elementów konstrukcyjnych. Wymagają one wobec tego precyzyjnej obróbki, aby mogły one skutecznie spełniać swoją funkcję. Jak odbywa się obróbka tworzyw konstrukcyjnych i gdzie warto ją zlecić?

Rodzaje tworzyw konstrukcyjnych

Termin tworzyw konstrukcyjnych odnosi się to typów tworzyw sztucznych, które pozwalają na uzyskanie różnych elementów o celach konstrukcyjnych. Zaliczają się do nich między innymi elementy maszyn, części zamienne, a także większe konstrukcje stosowane w różnych obiektach, na przykład jak koła zębate, profile czy tuleje.

Do kategorii tworzyw konstrukcyjnych zaliczane są między innymi:

  • Politetrafluoroetylen (PTFE)

  • Poliamid (PA)

  • Polietylen (PE)

  • Tekstolit

  • Polifluorek winylidenu (PVDF)

  • Polieteroeteroketon (PEEK)

  • Poliacetal (POM)

  • Szkło epoksydowe (TSE)

Tworzywa te charakteryzują się różnymi właściwościami, między innymi pod kątem ich odporności na uszkodzenia mechaniczne, czynniki chemiczne, elektroizolacji. Można zatem dobrać je indywidualnie do przeznaczenia.

Obróbka tworzyw konstrukcyjnych

Aby z tworzywa konstrukcyjnego powstał gotowy element, konieczna jest jego odpowiednia obróbka. Obecnie obróbka tworzyw konstrukcyjnych jest prowadzona z wykorzystaniem różnych typów maszyn i technik, co pozwala na uzyskanie elementów o określonych parametrach.

Najczęściej obróbka tworzyw konstrukcyjnych odbywa się metodą skrawania. Zaliczają się do niej takie techniki jak frezowanie, toczenie, szlifowanie, struganie, wiercenie czy cięcie. Za pomocą tych technik można wtedy nadać im odpowiedni kształt.

Aby uzyskać najwyższy poziom precyzji, obróbka tworzyw konstrukcyjnych prowadzona jest z wykorzystaniem metod CNC, czyli obróbki z użyciem komputerowego sterowania urządzeniami numerycznymi. W tym przypadku elementy mogą przybierać bardzo złożone kształty i mogą cechować się bardzo dużą precyzją.

Gdzie zlecić obróbkę tworzyw konstrukcyjnych?

Aby uzyskać elementy konstrukcyjne zgodne z projektem, najlepiej zdecydować się na współpracę z firmą, która w tym zakresie ma duże doświadczenie i posiada rozbudowany park maszynowy.

Aktualnie usługowa obróbka tworzyw konstrukcyjnych prowadzona jest na zamówienie w różnych firmach funkcjonujących na terenie Polski. Przy wyborze odpowiedniej, warto uwzględni posiadane przez nią urządzenia, w tym sposób ich obróbki, maksymalne wymiary obrabianego materiału oraz dokładność prac.

Więcej informacji związanych z usługową obróbką tworzyw sztucznych można uzyskać na stronach firm świadczących takie usługi.

Dodaj komentarz