Rezygnacja matki z karmienia piersią ma różne oblicza i podłoża. Czasem jest to upragnione zakończenie uciążliwej i bolesnej czynności, niekiedy wymóg chwili i warunków, a jeszcze innym razem – odpowiedź na presję otoczenia dotyczącą konieczności przerwania karmienia po kilku miesiącach. Bez względu na uzasadnienie decyzji, dziecko w dalszym ciągu musi mieć dostarczany podobny pokarm, tyle że w innej formie. Jak wygląda przejście na mleko modyfikowane? Jakich nastręcza trudności i które produkty są godne polecenia? Pora to sprawdzić.
Jakie mleko modyfikowane wybrać? Praktyczny przewodnik
Na początku warto zastanowić się, czym w istocie jest mleko modyfikowane. Jest to wyrób powstały na bazie mleka krowiego, który został poddany specjalnej obróbce, aby był jak najbardziej korzystny dla organizmu dziecka. Zmiana obejmuje m.in. obniżenie ilości białka oraz zmianę jego składu, wzmocnienie receptury porcją witamin i prebiotyków, a także zwiększenie ilości tłuszczów nienasyconych. Tak przygotowany produkt jest wielokrotnie testowany i dopiero po spełnieniu wszystkich norm jest dopuszczony do obrotu gospodarczego.
Podczas przejścia na mleko modyfikowane należy uwzględnić wiek dziecka. Dlaczego? Producenci stosują specjalne oznaczenia, które ułatwiają dobranie adekwatnego rodzaju mleka modyfikowanego do poziomu rozwoju maluszka. Numer 1 to mleko początkowe sugerowane do spożycia przez dzieci do 6 miesiąca. Gdy skończą pół roku, rodzice mogą rozważyć przejście na mleko następne (numer 2). Kolejnym etapem jest wybór mleka modyfikowanego w czystej postaci (3). To produkt stworzony dla dzieci od 12 do 24 miesięcy. Najstarsze maluchy powinny przyjmować mleko modyfikowane typu junior (numer 4).
Postępowanie przy przejściu na mleko modyfikowane
Wiedza o produktach to nie wszystko. Dziecko karmione piersią jeszcze długo nie będzie mogło się przyzwyczaić do zamiennika. Na myśli mamy także samą procedurę i ryzyko odczucia zmniejszenia bliskości między rodzicem a niemowlakiem. Gdy matka po raz pierwszy przygotowuje dla dziecka mleko modyfikowane, musi pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Po pierwsze, higiena. Należy dokładnie umyć ręce oraz butelkę. Najlepiej ją wyparzyć, aby mieć stuprocentową pewność, że nie osiadają na niej żadne bakterie i została doskonale zdezynfekowana. Zalanie proszku z mlekiem modyfikowanym wodą? Dobrze, gdy jest niskozmineralizowana i posiada rekomendację do użytku przez niemowlęta oraz małe dzieci. Takie “pieczątki” stawia np. Instytut Matki i Dziecka.
Trudno jednoznacznie wskazać najlepsze mleko modyfikowane. Jeśli chodzi o wybór konkretnych produktów, warto kierować się rozpoznawalnością i doświadczeniem wytwórcy. Światowi giganci, tacy jak Nestle, Bebiko czy Humana, oferują mleka modyfikowane najwyższej jakości. Niemniej są to kosztowne rozwiązania i można spróbować postawić na mniej znane marki: Nuppi, Enfamil lub Babydream.