Rozwijanie kompetencji zawodowych to nic innego jak stawanie się bardziej atrakcyjnym pracownikiem w oczach potencjalnego pracodawcy. Rynek niemalże we wszystkich branżach zmienia się niezwykle dynamiczne stąd też istotne jest szybkie reagowanie na nie. Takie działanie powoduje, że nie tylko jesteśmy na bieżąco, ale przy tym będziemy w stanie sprostać oczekiwaniom, jakie taka kolej rzeczy na nas wymaga. Na szczęście, aby rozwijać kompetencje zawodowe nie potrzeba ogromnych nakładów finansowych. Jak więc to robić bez nadszarpnięcia kondycji portfela? Podpowiadamy.

​Rozwój kompetencji zawodowych w praktyce

Doszkalanie się i czerpanie wiedzy od ekspertów w dużej mierze jest czynnikiem mocno determinującym naszą karierę zawodową. Nie ma znaczenia czy dopiero stawiamy pierwsze kroki na rynku pracy czy też jesteśmy w nim już mocno osadzeni. Branże się zmieniają i ma na to wpływ wiele aspektów – rozwój technologii, oczekiwań konsumenckich i ich zachowania – jest ich naprawdę mnóstwo. Sęk w tym, aby za nimi nadążyć i nie bać się stawić im czoła.

​Rozwój kompetencji zawodowych – najważniejszy jest plan działania

Stawiając pierwsze kroki w rozwoju kompetencji należy przede wszystkim wyznaczyć sobie cel. Takie działanie będzie nam bardzo pomocne na drodze do bycia atrakcyjnym pracownikiem wpisującym się w potrzeby firmy, jak i jej klientów. Wszystko zależy od stanowiska, jakie piastujemy i na jakie chcemy awansować, bądź też dopiero aplikować.

​Sposoby na rozwój kompetencji zawodowych

Biorąc pod uwagę to, że nie zawsze nasze możliwości finansowe umożliwiają nam wykupienie drogich kursów tudzież szkoleń nie musimy od razu zakładać, że nasz rozwój jest spisany na straty – wręcz przeciwnie. Obecne działania różnych firm umożliwiają nam wykorzystanie potencjału i ogromu wiedzy jaką chętnie dzielą się bezpłatnie, albo za niewielką opłatą. Można więc zapisać się na różnego rodzaju kursy online, które nie będą nawet wymagały od nas wychodzenia z domu. Materiał zwykle można przerabiać według indywidualnych preferencji.

Nie bez znaczenia pozostają także webinary, które trwają zwykle nie dłużej niż godzinę czy też półtorej. Zazwyczaj firmy przekazują w nich solidną dawkę wiedzy za pośrednictwem ekspertów w danej dziedzinie. Oczywiście tego rodzaju spotkania online raczej nakreślają problematykę, niemniej można z nich wiele wynieść i przynajmniej rozeznać się w tematyce na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, aby rozwijać się w danym zawodzie. Takie działanie znacznie ułatwi nam proces znalezienia dobrej posady w tym na przykład jeśli mowa o tych w dużych aglomeracjach w tym w Warszawie. Można znaleźć na ten temat informacje np. w tego rodzaju poradnikach https://www.radiosochaczew.pl/wiadomosci/26663,rynek-pracy-w-stolicy-jak-znalezc-atrakcyjne-oferty-zatrudnienia.

Kolejny sposób to inwestycja w e-booki oraz książki. Regularne czytanie prasy branżowej czy też różnego rodzaju publikacji nie pozwala nam na bycie w tyle, a tym samym – sprawienie, że konkurencja w znacznym stopniu nas wyprzedzi w tempie rozwoju. Czytajmy więc jak najczęściej i co ważne – systematycznie. Niektóre z branż nie wybaczają zaniedbań i niestety w oczach pracodawców stajemy się bardzo mało atrakcyjni.

Nie bez znaczenia pozostaje także uczestniczenie w różnego rodzaju spotkaniach branżowych jak również w konferencjach. To nie tylko sposób na budowanie sieci kontaktów, ale także obcowanie ze specjalistami w danej branży, co w bardzo dużym stopniu poszerza nasze horyzonty. Przydadzą się na pewno różnego rodzaju aplikacje, które zarządzają naszym czasem – umożliwiają nam stworzenie harmonogramu działań. Wiele z nich rozwija też nasze kompetencje np. językowe czy też psychologiczne – każdego dnia zaplanowane jest nowe zadania z pomocą którego w znacznym stopniu wpływamy na jakość naszego rozwoju.

Bez względu na to o jakiej branży mowa samorozwój jest ogromnie ważny na drodze do osiągnięcia zamierzonego celu pt. awans bądź otrzymanie stanowiska marzeń. Pamiętajmy o tym, że człowiek całe życie się uczy, więc nie warto nawet po angażu osiadać na przysłowiowych laurach, aby móc powiedzieć o sobie, że jest się w pełni kompetentnym pracownikiem, a przy okazji – nie dać się zaskoczyć konkurentom.

Dodaj komentarz