Po ponad półtorarocznej przerwie miłośnicy sportów zimowych w końcu mogą wrócić na południowotyrolskie stoki i poczuć mroźne powietrze na policzkach, szusując w pięknych okolicznościach przyrody włoskich Dolomitów. W ostatni weekend listopada ruszy część ośrodków narciarskich w Południowym Tyrol, tydzień później reszta, lecz dwa alpejskie lodowce Sulden oraz Maso Corto działają już teraz. Mnóstwo atrakcji zaplanowanych na cały sezon zadowoli nie tylko narciarzy i pozwoli w pełni doświadczyć uroków zimowego wypoczynku na północy Włoch.

Dlaczego Południowy Tyrol?

Narciarze, smakosze i rodziny z dziećmi – Południowy Tyrol swoją ofertą zauroczy i zadowoli każdego. Wystarczy wyobrazić sobie 300 słonecznych dni w roku, świetnie przygotowane stoki z gwarancją śniegu oraz spektakularną panoramę gór. A to wszystko skropione wyśmienitą alpejsko-śródziemnomorską kuchnią, świetnie wyposażonymi schroniskami, włoską serdecznością i wielojęzycznością miejscowej ludności – przepis na niezapomniany urlop.
Na fanów sportów zimowych czeka 26 ośrodków narciarskich oraz łącznie 1160 km stoków narciarskich, 60 km doskonale przygotowanych zimowych szlaków pieszych, 50 km oznakowanych tras do wędrówek na rakietach śnieżnych oraz 80 km słonecznych tras do uprawiania narciarstwa biegowego.

Pięć miesięcy bezpiecznej zimowej zabawy

Tegoroczny sezon zimowy zapowiada się niezwykle fascynujący i wyjątkowo długi. Już w sobotę 27 listopada otwartą zostaną stoki w głównych ośrodkach narciarskich w Południowym Tyrolu: 3 Zinnen Dolomity, Kronplatz, Obereggen i Carezza. Pozostałe resorty, w tym flagowe Alta Badia i Val Gardena, ruszą w pierwszy weekend grudnia. Jednak już teraz działają dwa alpejskie lodowce: Maso Corto w dolinie Schnalstal / Val Senales oraz Sulden/Solda w regionie Ortler Skiarena. Zatem czas odkurzyć narty, deski i gogle narciarskie i zacząć szykować się na stok.

Zasady bezpieczeństwa

Ze względu na epidemię Covid-19 i troski o bezpieczeństwo, wprowadzono listę zasad i obostrzeń, zarówno dla turystów, jak i lokalnych hoteli, restauracji czy infrastruktur narciarskich. Poniższe zasady obowiązują w całym Południowym Tyrolu i są uzupełnieniem podstawowych zaleceń: regularnego mycia i dezynfekcji rąk, zachowania dystansu, noszenia maski zakrywającej usta i nos w zamkniętych pomieszczeniach lub w sytuacji, gdy na zewnątrz nie ma możliwości utrzymania dystansu 1 metra.

Zasady korzystania z obiektów zamkniętych:

  • Możliwość wejścia korzystania z obiektów wyłącznie z certyfikatem Covid UE, czyli tzw. green passem (osoby zaszczepione, ozdrowieńcy lub z negatywnym testem). Dotyczy to m.in. lokali gastronomicznych, stref wellness/basenów w hotelach, muzeów, transportu publicznego. Zasada ta nie obowiązuje dzieci poniżej 12. r.ż.
  • obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych lub FFP2,
  • rekomendacja zakupu skipassów online, aby uniknąć tłumów przy kasach,
  • obsługa ośrodków zadba o utrzymywanie zalecanej odległości 1 metra między użytkownikami, zapewnienie dozowników ze środkami dezynfekującymi w łazienkach i pomieszczeniach wspólnych, codzienną dezynfekcję miejsc kontaktu i wszystkich pomieszczeń publicznych, w pomieszczeniach wspólnych i zamkniętych, takich jak kolejki linowe lub podobne.

Zasady korzystania z transportu narciarskiego:

  • Korzystanie z wyciągów narciarskich jest możliwe z wyłącznie z tzw. green passem. Zasada ta nie obowiązuje dzieci poniżej 12. roku życia.
  • gondole: przepustowość zmniejszona do 80%. Okna powinny być cały czas otwarte. Obowiązek noszenia maseczki chirurgicznej lub FFP2.
  • kolejki linowe: przepustowość zmniejszona do 80%. Okna powinny być otwarte przez cały czas. Obowiązek noszenia maseczki chirurgicznej lub FFP2.
  • wyciągi krzesełkowe: 100% przepustowości dozwolone przy korzystaniu
    z wyciągu z zamykaną osłoną, w przeciwnym razie tylko 80%. Obowiązek noszenia maseczki chirurgicznej lub FFP2.
  • Zakaz wstępu dla osób z symptomami covid-19 i gorączką.

Dodaj komentarz