Wybór drzwi wewnętrznych, które znajdą się w naszych domach lub mieszkaniach, nie może być kwestią przypadku. W grę wchodzi szereg czynników, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się na montaż konkretnych modeli. Obok walorów estetycznych bardzo ważną rolę odgrywają ich parametry techniczne jednak to nie koniec aspektów, które wpływają na ich funkcjonalność. O jakich mowa? Podpowiadamy.

Materiał ma znaczenie

Drewno oraz materiały drewnopochodne – to najczęściej stosowane surowce, z których wykonuje się drzwi wewnętrzne. Niektórzy producenci oferują także modele szklane, które wpisują się oczekiwania inwestorów ceniących sobie nowoczesny design czy też szukających optymalnych rozwiązań do słabo oświetlonych pomieszczeń.

W przypadku ram drzwiowych oraz ościeżnic najczęściej mamy do czynienia z profilami drewnianymi oraz płytą MDF. Na rynku znajdziemy także modele wykonane ze stali, którą z powodzeniem można określić synonimem długiej żywotności, a co za tym idzie trwałości. Warto wiedzieć, że jej montaż jest równie łatwy, jak ościeżnicy z drewna.

Wśród najczęściej stosowanych surowców do wypełnienia drzwi wymienia się między innymi wkłady typu plaster miodu, jak również płyty wiórowo-otworowe. O ile pierwszy powoduje, że drzwi są o wiele lżejsze, o tyle drugi gwarantuje zdecydowanie lepszą wytrzymałość, a ponadto stabilność.

Nie bez znaczenia pozostaje także zwrócenie szczególnej uwagi na wykończenie drzwi pokojowych. W praktyce mowa o płytach HDF których grubość wynosi 3 lub 4 milimetry. Do ich pokrycia zwykle stosowany jest laminat, lakier bądź też folia dekoracyjna. Wśród propozycji rynkowych warto jednak dokładnie przyjrzeć się modelom w których zastosowano naturalny fornir drewniany. Ten zwykle pokrywa się utwardzanym promieniami UV lakierem.

Wymiary drzwi wewnętrznych

80 cm – to podstawowa szerokość drzwi wewnętrznych, które są montowane w większości mieszkań oraz domów. Nie bez znaczenia okazują się tu kwestie wygody – swobodne korzystanie z przejścia, w tym wprowadzanie mebli do danego pomieszczenia. W przypadku, kiedy potrzebujemy drzwi na potrzeby mniejszych pomieszczeń typu spiżarnia, garderoba tudzież schowek, na rynku z powodzeniem znajdziemy te o szerokości 60 lub 70 cm, które idealnie wpiszą się w nasze potrzeby.

Niektórzy producenci proponują także zdecydowanie szersze wymiary, co w praktyce oznacza przedział między 90 a 110 cm, a co na pewno wpisze się w potrzeby mieszkań znajdujących się m.in. w starych kamienicach lub loftowych przestrzeniach. Szersze drzwi to nie tylko niebanalny design, obok którego nie można przejść obojętnie, ale także funkcjonalność, szczególnie dla osób, które mają problemy z przemieszczaniem się.

Oczywiście nie można zapominać o wysokości drzwi. Dopasowując konkretny model do pomieszczenia, należy wziąć pod uwagę jego kubaturę. Standardowa wysokość skrzydła wynosi około 2 metry, jednak znajdziemy także i wyższe modele.

Drzwi pokojowe – a co z zawiasami?

Przy wyborze drzwi wewnętrznych nie można zapomnieć o zwróceniu uwagi na kwestię zastosowanych w nich zawiasów. Najczęstszym problem inwestorów okazuje się to, czy stawiać na ukryte czy też wierzchnie. Pierwsze stosowane jest w drzwiach bezprzylgowych w opasce maskującej licowanej ze skrzydłem drzwi. Takie rozwiązanie daje efekt jednej, bardzo estetycznie prezentującej się płaszczyzny. Zawiasy wierzchnie dedykowane są amatorom nieśmiertelnej klasyki, którzy stawiają na drzwi przylgowe. Te oparte są na zawiasach czopowych. Co istotne, posiadają one możliwość regulacji na kilku płaszczyznach.

Kolor i ozdoby drzwi

Wybierając drzwi do mieszkania lub domu, nie możemy zapominać oczywiście o ich walorach estetycznych. Nie bez znaczenia pozostaje to, aby ich design korespondował z wystrojem wnętrza. Mowa zarówno o kolorystyce, jak i różnego rodzaju zdobieniach. Na rynku mamy wiele modeli do wyboru, a wśród nich takie, w których producenci stawiają na klasykę gatunku czyli płaską powierzchnię. Nie brakuje także wyrazistych dekorów wprowadzających do wnętrza niesztampowy charakter. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się m.in. modele, w których postawiono na wkłady barwione, matowe lub szklane przezroczyste.

Dodaj komentarz