Na pytanie, jakie są pierwsze objawy ciąży, obok zatrzymania miesiączki, najczęściej pada odpowiedź „mdłości”. Szacuje się, że doskwierają one 80 % ciężarnych we wczesnej ciąży. Samoistnie mijają w drugim trymestrze, jednak w nielicznych przypadkach mogą utrzymywać się dłużej, nawet przez cały okres ciąży.

Gdy wymioty są umiarkowane, nie są groźne dla zdrowia, jednak nie zmienia to faktu, że dolegliwość ta może skutecznie zepsuć samopoczucie i utrudnić życie przyszłej mamie. Na szczęście są sposoby, aby z nimi walczyć – począwszy od diety, przez sięganie po odpowiednie suplementy (np. Pregna VOMI) po wdrożenie pewnych zwyczajów. Co przyniesie ulgę ciężarnej kobiecie, której doskwierają mdłości?

Jak radzić sobie z ciążowymi mdłościami

Ciążowe zachcianki to dosyć rozległy temat, jednak warto nad nimi panować, szczególnie jeżeli dotyczą dań tłustych i obficie doprawionych. Po zjedzeniu takiej potrawy chwila przyjemności może zakończyć się rewelacjami żołądkowymi i wystąpieniem nudności. W walce z mdłościami warto zapewnić sobie zdrowe, lekkostrawne posiłki, serwowane sobie w porcjach niewielkich, ale regularnych.

nudnosci

Regularność jest istotna – jeżeli się przegłodzimy, pusty żołądek będzie podatny na podrażnienia śluzówki, co z kolei zaowocuje nudnościami. Dlatego, nawet jeżeli musimy spędzić jakiś czas poza domem, należy zabrać ze sobą jakieś lekkie przekąski, np. migdały, które nie dość, że są bogactwem tak ważnego dla przyszłych mam kwasu foliowego i wapnia, to bywają skuteczne w radzeniu sobie ze zgagą czy nudnościami właśnie.

Jeżeli chodzi o inne produkty spożywcze wskazane dla ciężarnych, którym doskwiera ta dolegliwość, to bez wątpienia imbir nie ma sobie równych w eliminacji mdłości! Można dodawać go do napojów, żuć w formie suszonych pasków lub suplementu w postaci gumy do żucia na jego bazie (Pregna Vomi) oraz w formie sproszkowanej dosypywać do potraw czy ciast.

Ruch, relaks zjedzenie pierwszego posiłku jeszcze przed wstaniem z łóżka

Warto wdrożyć również kilka zasad odnośnie zachowania. Dobrym pomysłem będzie zrobienie pierwszego posiłku, zanim się wstanie – jest więc to dobra opcja dla pań, które zawsze marzyły o śniadaniach serwowanych do łóżka. Jeżeli nie jest to możliwe, dobrze jest trzymać na nocnej szafce coś na ząb, np. migdały, aby móc po nie sięgnąć po przebudzeniu.

W sposobach na mdłości należy ująć również dbałość o siebie, odpoczynek oraz aktywność fizyczną, najlepiej taką, która sprawia przyszłej mamie przyjemność. Mogą to być specjalne zajęcia dla ciężarnych, sesja pływania lub po prostu zwykły spacer. Przypomnimy, że planując przebywać jakiś czas poza domem, należy na wszelki wypadek zabrać ze sobą wodę, jakąś przekąskę czy chociaż gumę do żucia (np. wspomniany już wyżej preparat Pregna VOMI), które pomogą uratować sytuację, gdy zacznie mdlić. Można wspomagać się również aromaterapią. Odpowiednio dobrane naturalne olejki (np. lawendowy czy imbirowy) sprzyjają relaksowi i są pomocne w zwalczaniu napadu mdłości. Można je rozpylać za pomocą kominka zapachowego w domu, lub wylać kilka kropel na apaszkę, którą się nosi.

Dodaj komentarz