Coraz więcej osób decyduje się żyć bez adresu, co umożliwia im rodzaj wykonywanej pracy – zdalnej i w elastycznym wymiarze godzin. Dostrzega to wiele państw, oferując specjalne wizy dla digital nomadów. Gdzie można wyjechać, pracując w ten sposób?

Mieszkańcy Unii Europejskiej nie muszą starać się o wizy w innych krajach wspólnoty, a do pewnego momentu (zazwyczaj jest to okres kilku miesięcy) nie mają nawet obowiązku regulować swojego pobytu w kontekście rezydentury podatkowej. Jeśli jednak chcą wyjechać poza granice UE na dłużej, pracując zdalnie, sprawa nie jest już taka prosta. Uzyskanie wizy jest konieczne w przypadku wyjazdu do krajów azjatyckich, afrykańskich, USA, Kanady czy Australii i Oceanii.

Oczywiście, na wielu tych terytoriach możliwy jest ruch bezwizowy, jednak w przypadku pracy (nawet tej zdalnej) na wizie turystycznej, w większości przypadków dochodzi do złamania prawa. Na szczęście, w obliczu popularności cyfrowego nomadyzmu, wiele krajów na całym świecie decyduje się na wprowadzenie wiz dla digital nomadów, które umożliwiają pracę na danym terenie – najczęściej przez rok lub dwa lata z możliwością przedłużenia.

Gdzie można wyjechać? Lista jest całkiem pokaźna!

#1 Estonia

Wyjazd do Estonii z punktu widzenia obywatela UE nie jest niczym problematycznym, niemniej warto wspomnieć o tej możliwości. Ten niewielki północnoeuropejski kraj wyrasta bowiem na prawdziwą wylęgarnię innowacji, przyciągając startupy z całego świata. Oprócz programu dla digital nomadów Estonia oferuje również program e-rezydencji dla zagranicznych przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić biznes online zarejestrowany w UE.

#2 Barbados

Oglądając zdjęcia z tej niepozornej wyspy u wybrzeży Ameryki Południowej, nie sposób się nie rozmarzyć. A gdyby tak mieć te białe plaże i palmy na wyciągnięcie ręki? To wcale nie takie trudne, choć wymaga określonych zarobków. Aby uzyskać wizę dla digital nomada na Barbadosie, Twój roczny dochód powinien przekraczać 50 000 USD. Do tego, powinieneś prowadzić działalność gospodarczą bądź być zatrudnionym w zagranicznej firmie.

#3 Meksyk

Południowy sąsiad USA przyciąga freelancerów z całego świata stosunkowo łatwą do uzyskania tymczasową rezydenturą, która uprawnia ich do mieszkania na terenie Meksyku przez rok, a po przedłużeniu – przez następne trzy. Warunki? Stosunkowo łatwe do spełnienia. Aby uzyskać rezydenturę, będziesz musiał udowodnić, że zarabiałeś min.1620 USD miesięcznie przez ostatnie 6 miesięcy bądź posiadasz na koncie depozyt w wysokości 27 000 USD.

Dodaj komentarz