W nieustannie rozwijającym się świecie zaczepy automatyczne coraz częściej zaczynają wypierać swoje manualne odpowiedniki. Nie może to dziwić, ponieważ urządzenia te zdecydowanie zwiększają komfort i bezpieczeństwo pracy. Co warto wiedzieć o zaczepach automatycznych? Podpowiadamy. 

Czym jest zaczep transportowy?

Wśród zaczepów do maszyn rolniczych wyróżnić należy zaczepy transportowe. Służą one do agregowania przyczep z obrotnicą. Istnieje kilka rodzajów zaczepów. Są to np. modele z płytą adaptacyjną, modele wykonane z flanszą lub konsolą oraz te przeznaczone do wózków widłowych. Zaczepy pozwalają połączyć pojazd z różnymi urządzeniami w sposób bezpieczny i stabilny. Dostosowane są one do różnych rodzajów pojazdów.

Specyficznym rodzajem zaczepu transportowego jest zaczep automatyczny. Pozwala on łatwo i bezpiecznie agregować maszyny. Za połączenie ciągnika ze sprzętem odpowiada specjalny automatyczny sensor, który rozpoznaje obecność ucha przyczepy i w odpowiednim momencie opuszcza trzpień. Ten rodzaj zaczepów jest bardzo prosty w obsłudze i nie wymaga manualnego manipulowania. Rolą kierowcy jest jedynie ręczne podłączenie przewodów.

Dlaczego warto stosować zaczepy automatyczne?

Manualne zaczepy transportowe wymagają precyzji oraz pomocy osoby trzeciej. Używanie automatycznych zaczepów zdecydowanie upraszcza ten proces. Do zadań rolnika należy jednie umiejętnie podjechać ciągnikiem, a łączenie odbędzie się w sposób samoczynny. Jest to duża oszczędność czasu, a także zwiększa to bezpieczeństwo pracy. Do zalet automatycznych zaczepów należy prosta konstrukcja, wysoka trwałość i łatwy montaż.

Należy zdawać sobie sprawę, że zaczepy automatyczne są droższą opcją od swoich manualnych odpowiedników. Korzyści płynące z ich używania są jednak na tyle duże, że warto wydać nieco więcej pieniędzy. Są to na ogół urządzenia bardzo niezawodne, które posłużą nam przez wiele lat. Używanie zaczepów automatycznych to zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa pracy. Wpływa również na jej skrócenie.

Dodaj komentarz