Coraz częściej słyszy się o głosowych możliwościach wielu sprzętów. Początkowo było to możliwe tylko w telefonach, teraz Smartwatche, głośniki i samochody również czekają na nasze komendy.

Jak jest teraz?

Jak wygląda sytuacja z rozwijaniem się tej inteligentnej technologii w czterokołowcach? Największe firmy zajmujące się produkcją luksusowych samochodów wprowadziła już na rynek modele z możliwością sterowania głosowego. Użytkownicy jednak dość ostrożnie podchodzą do tej funkcji. Skąd więc ten strach, skoro większość urządzeń, z których korzystamy posiada taką możliwość? Co więcej, jest ona naprawdę istotna dla klientów przy wyborze tabletów, smartfonów czy głośników.

Zapewne wpływ na to ma funkcja jaką do tej pory sprawował samochód. Był on środkiem transportu, w odróżnieniu od smartfonów czy inteligentnych zegarków, które w pewnym sensie kupujemy przez to, że to świetne gadżety.

Jakie są ograniczenia?

Co gdy ktoś już się przekona do nowej funkcji samochodowej? Otóż może go zniechęcić niedopracowana wciąż technologia. Mimo tego, że eksperci wciąż pracują nad udoskonaleniem tej możliwości to muszą zderzać się z kolejnymi to przeszkodami. Główną przeszkodą jest problem z rozpoznaniem głosu. Wynika to przede wszystkim z tego, że samochód podczas jazdy robi dużo hałasu. Sama praca silnika w niektórych modelach jest dużą przeszkodą, do tego dochodzi jeszcze dźwięk klimatyzacji czy powierzchni, po której porusza się auto.

Przeszkodę stanowi czynnik… ludzki

Problem stanowi również rozpoznanie mowy, gdy w samochodzie przebywają inni pasażerowie. Funkcja głosowa nie reaguje na konkretną osobę, a przecież nie będziemy uciszać innych za każdym razem, gdy będziemy chcieli skorzystać z funkcji sterowania głosowego. Samochód nie będzie w stanie rozpoznać, czy polecenie wydał kierowca czy osoba, która przypadkiem mogła wypowiedzieć słowa aktywujące technologię.

Możliwość sterowania głosowego podczas prowadzenia samochodu bez wątpienia mogłaby zrewolucjonizować rynek. Kierowcy nie byliby zmuszeni do używania telefonu podczas jazdy by zmienić muzykę lub wysłać wiadomość SMS, pozwoliłoby to bardziej skupić się na jeździe i podwyższyć komfort jazdy. Producenci jednak muszą włożyć w tę technologię jeszcze wiele pracy, by działała ona poprawnie. Jednak patrząc na dzisiejszy rozwój techniki, może stać się to szybciej niż przypuszczamy.

Dodaj komentarz