Wszyscy dobrze znamy korzyści płynące z czytania książek. Nie tylko wpływają one korzystnie na sposób w jaki piszemy, ale też poszerzają nasz zasób słownictwa oraz wiedzę na rozmaite tematy. Są też rodzajem odpoczynku dla naszych oczu zmęczonych od ciągłego użytkowania smartfonów i komputerów. W dzisiejszych czasach trudno jednak znaleźć czas na regularne czytanie książek a łatwy dostęp do artykułów i innych treści online tylko wspomaga naszą niechęć. Co zatem należy zrobić, żeby przekonać się do czytania książek?

Im więcej tym lepiej

Jeżeli zdecydujesz się na zakup lub wypożyczenie książek z biblioteki, zaopatrz się w ilość większą niż zamierzasz przeczytać. Istnieją bowiem książki, które lepiej czyta się rano lub wieczorem. Dzięki dużej ilości lektur w naszym domu, zawsze będziemy mieli pod ręką zróżnicowaną tematykę, której podjąć się będziemy mogli według uznania. Oprócz tego stos nieprzeczytanych przez nas książek działa stymulująco i motywuje nas do szybszego radzenia sobie z lekturą.

Pora ma znaczenie

Czytanie kojarzy nam się przede wszystkim z formą odpoczynku. W świecie, w którym każdy z nas zajmuje się pracą, nauką, sportem, domem i innymi obowiązkami, bardzo ciężko jest znaleźć czas na zagłębienie się w lekturze. Dlatego warto znaleźć porę odpowiednią dla nas samych, w której możemy odpocząć i nie czuć się tak, jakbyśmy marnowali czas. Najlepszą porą jest czas po posiłku, kiedy czujemy się senni i niezbyt produktywni oraz czas tuż przed snem. Czytanie może pomóc nam szybciej zasnąć z uwagi na swoją relaksującą naturę.

Jak to, nie czytałeś tego?

W literaturze istnieje dużo pozycji tak zwanych klasyków uważanych za książki, który każdy powinien przeczytać chociaż raz w życiu. Oczywiście są to dzieła warte uwagi, aczkolwiek jeżeli czujesz, że opasły tom opisujący podboje krzyżaków w XII wieku odbiera ci siły do działania i chęć do czytania, nie zmuszaj się do przebrnięcia przez lekturę! Skup się na czymś co naprawdę cię interesuje. Jeżeli znajdziesz książki na temat, który cię ciekawi masz dużą szansę na przeczytaniu wielu książek z tej dziedziny niż jednego, nudnego klasyka.

Alternatywa dla czytania

Czasami nie da się pogodzić wszystkich naszych obowiązków z chęcią samodoskonalenia poprzez czytanie. Wtedy na pomoc przychodzą alternatywne rozwiązania. Jednym z nich jest słuchanie audiobooków podczas naszej podróży do pracy czy na uczelnię albo wykonywania innych czynności życia codziennego takich jak np. sprzątanie czy wykonywanie ćwiczeń. Problem dużych, niewygodnych do trzymania książek rozwiązuje za to forma e-booków, które pozwalają nam na czytanie nawet podczas np. podróży samolotem czy w kolejce do kasy w sklepie.

Dodaj komentarz