Rok 2020 obfituje w niemiłe niespodzianki – jedną z nich jest śmierć legendarnego gracza piłki nożnej Diego Maradony. Bohater argentyńskiego futbolu, nadzieja dla wszystkich wywodzących się z nizin społecznych na sukces i chwałę. Ukochany przez swoich rodaków i nie tylko – przyjrzyjmy się kim był legendarny Diego Maradona.

Nadzieja dla ubogich

Historia Diego Maradony jest szczególnie poruszająca, ponieważ wywodził się on z jednego z najuboższych regionów Argentyny. Mimo to jego talent przezwyciężył trudności finansowe i wkrótce został gwiazdą światowej sławy. Swoją karierę rozpoczynał w klubie Argentinos Juniors gdzie przy 167 rozegranych przez niego meczach strzelił aż 116 bramek. Był niepokonany niezależnie od tego z jakiego środowiska się wywodził. Wkrótce awansował do Boca Juniors skąd jego kariera szybko przekształciła się w coś wielkiego. Za to właśnie kochali go rodacy, udowodnił on bowiem, że umiejętności i ciężka praca mogą przezwyciężyć wszelkie trudności.

FC Barcelona i droga do chwały

Po kontrowersyjnej decyzji o niedopuszczeniu Maradony do kadry mistrzostwa świata piłkarz kontynuował swoje niesamowite dokonania aż stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych piłkarzy swoich czasów. Jego zmagania wkrótce dostrzegła wielka FC Barcelona co było przełomowym momentem dla kariery Maradony. Z Barcą wygrał takie trofea jak Puchar Ligii Hiszpańskiej, Superpuchar Hiszpanii oraz Puchar Króla. Po groźnej kontuzji i wielu sporach z prezesem klubu postanowił jednak przenieść się do SSC Napoli gdzie udało mu się zdobyć puchar UEFA.

Zmaganie z nałogiem

We Włoszech Maradona sprawował się świetnie, wypełniał stadiony po brzegi i zdobywał medal za medalem. Niestety wszystko legło w gruzach, kiedy w 1991 roku przyłapano go na dopingu i zdyskwalifikowano na ponad rok. Na jaw wyszło jego uzależnienie od alkoholu, narkotyków i powiązania z mafią. Po odejściu od Napoli, Maradona dołączył do Sevilla FC gdzie jego kariera zaczęła chylić się ku upadkowi. Wyniszczający wpływ używek doprowadził go do utraty swoich niemal boskich umiejętności.

Wielki powrót

Po dłuższej przerwie od zakończenia swojej kariery Maradona powrócił do gry w 2010 roku. Nie dosłownie oczywiście ponieważ karierę piłkarską porzucił na dobre, ale postanowił zająć się trenowaniem. Zaistniał on, gdy na mundialu w RPA poprowadził drużynę Argentyny. Niestety zarzucono mu brak kreatywności i pomysłu na wykorzystanie możliwości wybitnego Leo Messiego. Po tym meczu Maradona zrezygnował z roli szkoleniowca. Mimo, że nie udzielał się w piłce nożnej od wielu lat, do historii przejdzie jako jeden z najlepszych graczy na świecie.

Dodaj komentarz