Ostatnimi czasy temat dbania o naszą planetę coraz częściej pojawia się w mediach. Celem ekologów jest uświadomienie społeczeństwa o negatywnych skutkach jakie złe nawyki mogą mieć na zasoby naturalne. Ten ruch ekologiczny przekonuje ludzi do segregowania śmieci oraz znacznego ograniczenia konsumpcji, aby żyć w sposób bardziej przyjazny środowisku. Jeśli chcesz przyczynić się do ruchu less waste i wprowadzić w życie więcej ekologicznych nawyków, ale nie wiesz od czego zacząć, czytaj dalej.

Kupuj mniej

Jak wynika z samej nazwy, zasada less waste polega na kupowaniu jak najmniejszej liczby produktów. Dzięki temu generujemy mniej śmieci a także unikamy wyrzucania na przykład jedzenia, które traci termin ważności zanim zdążymy je zjeść. Często promocje w sklepach są wrogami tej idei, gdyż myślimy sobie „kupię na zapas”. Starajmy się jednak tego nie robić, bo może okazać się, że kupując nadmiar danego produktu, nigdy z niego nie skorzystamy i wyląduje on w śmietniku.

Zaopatrz się we własne pojemniki na wynos

Na pewno często zdarza ci się wyjść z domu nie przygotowując sobie wcześniej posiłku albo nie zabierając ze sobą z domu żadnego napoju. Niestety plastikowe pojemniki i butelki, w których zwykle sprzedawane są posiłki i napoje są bardzo szkodliwe dla naszej planety. Warto więc zaopatrzyć się w butelkę wielorazowego użytku, najlepiej z filtrem, dzięki czemu będziesz mógł uzupełniać ją w każdym miejscu, w jakim się znajdujesz. Lokalni bariści na pewno nie odmówią zrobienia ci kawy w twoim własnym kubku termicznym a pakowanie wcześniej przygotowanych posiłków do pojemników to krok nie tylko w stronę less waste, ale i zdrowszego odżywiania.

Ruszaj się

Less waste to nie tylko ruch, który powoduje zmiany na lepsze dla naszej planety, ale też dla naszego własnego zdrowia. Aby ograniczyć zanieczyszczenia powietrza spróbuj zrezygnować z ciągłej jazdy samochodem i przerzuć się na przykład na rower. W większości dużych miast prosperują dobrze funkcjonujące ścieżki rowerowe a w niektórych pojawia się nawet możliwość wynajmu rowerów na minuty. Jeśli twoja praca nie pozwala ci na korzystanie z tego środka transportu spróbuj używać transportu publicznego.

Lista zakupów może uratować planetę

Tak jak w wielu przypadkach podjęcia próby wprowadzenia nowych nawyków w życie – organizacja jest tu kluczowa. Wybierając się do sklepu na zakupy zawsze sporządź uprzednio listę najpotrzebniejszych produktów, aby uniknąć nadmiernego kupowania rzeczy, które i tak później wylądują w koszu na śmieci. System robienia sobie list na zakupy pomoże ci również kontrolować swoje wydatki.

Dodaj komentarz