Ubezpieczenia komunikacyjne znane są każdemu właścicielowi samochodu. Raz do roku istnieje bowiem obowiązek wykupienia obowiązkowej polisy OC a dla chętnych – nieobowiązkowego ubezpieczenia AC. W obydwu przypadkach przyda się może kalkulator OC-AC, który pozwoli obliczyć ich cenę w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenie OC i AC

Obowiązkowe ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, chroni kierowcę ubezpieczonego pojazdu w sytuacji, w której będzie on sprawcą zdarzenia drogowego. Jeśli w jego wyniku zostaną poszkodowani ludzie lub ich mienie, ubezpieczony kierowca nie będzie musiał pokrywać szkód z własnej kieszeni. To ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym rekompensatę.

Autocasco jest natomiast ubezpieczeniem dobrowolnym. Gwarantuje ono wypłatę odszkodowania właścicielowi polisy, którego pojazd został zniszczony, uszkodzony (przez siły natury lub osoby trzecie) lub skradziony. Ponieważ to ubezpieczyciel pokrywa koszty powstałych szkód, zasoby finansowe ubezpieczonego pozostają nienaruszone.

Co wpływa na cenę polis?

Różni ubezpieczyciele oferują zróżnicowane ceny ubezpieczeń OC-AC, przez co wybranie tej jedynej może zająć sporo czasu. Co więc decyduje o cenie polisy?

  • historia pojazdu (a dokładnie jazda bezwypadkowa),

  • wiek właściciela samochodu i staż posiadania prawa jazdy,

  • miejsce rejestracji pojazdu (im większa aglomeracja, tym większy koszt),

  • wiek pojazdu i jego marka,

  • dodatkowo wykupione ubezpieczenia.

Jak znaleźć najlepszą ofertę OC-AC?

Najlepsza oferta to ta, która wpasowuje się w oczekiwania kupującego, choć niekoniecznie jest najtańsza. Dotyczy to głównie polisy AC. Oczywiście, jeśli dwa zakłady ubezpieczeń proponują identyczne produkty, ale w różnych cenach, wybierzmy ten tańszy. Pamiętajmy jednak, że samodzielnie wybieranie dobrych ofert jest trudne, ze względu na ich duże zróżnicowanie na rynku ubezpieczeń.

Możemy oczywiście poświęcić czas i odwiedzać agencje, dzwonić do ubezpieczycieli czy przeglądać Internet, jednak najprostszym sposobem będzie skorzystanie z kalkulatora OC-AC. Jeden z nich dostępny jest pod adresem https://ocenapolis.pl/ubezpieczenie/kalkulator-oc-ac. Bardzo szybko wyszuka on dla nas oferty różnych ubezpieczycieli, umożliwiając nam ich sprawne porównanie.

Czy kalkulatory są dokładne?

W większości przypadków kalkulatory OC-AC są bardzo precyzyjne a podane przez nie ceny polis nie są tylko i wyłącznie kwotami szacunkowymi, ale konkretnymi ofertami, które można kupić od ręki. Oczywiście przed użyciem kalkulatora warto zapoznać się z informacjami na jego temat, które powinny być podane na stronie internetowej.

Trzeba też pamiętać, że kalkulatory nie są sobie równe. Z dużą rezerwą należy podchodzić do tych, które wydają się uproszczone, czyli nie wymagają podania wielu danych. Co prawda nie każdy zakład ubezpieczeń potrzebuje wielu informacji (na temat pojazdu i jego właściciela), aby sprzedać polisę, to jednak te, które oczekują więcej szczegółów, są bardziej wiarygodne.

Kiedy warto skorzystać z kalkulatora?

Zaletą, jaką cechuje się kalkulator OC-AC, jest nie tylko szybkość szukania ofert, ale także fakt, że jest on darmowy. Większość kalkulatorów ma też możliwość wyszukiwania polis komunikacyjnych z dodatkowymi ubezpieczeniami jak np. NNW. Dodatkowo, dość często oferta wyszukana przez kalkulator jest tańsza (lub korzystniejsza) od tej, którą przedstawi ubezpieczyciel w agencji.

Co więcej – dobry kalkulator OC-AC jest w stanie wyłapać sprzeczne dane, które niechcący wprowadzimy. Oczywiście musimy pamiętać, aby korzystać z kalkulatorów umieszczonych na chronionych stronach internetowych, jaką jest wspomniany już adres https://ocenapolis.pl/ubezpieczenie/kalkulator-oc-ac. Tylko wtedy zyskamy pewność, że korzystanie z nich jest bezpieczne i chroni nasze dane.

Dodaj komentarz