Sen to naturalna regeneracja naszego organizmu, czas który decyduje, jak kończymy i zarazem zaczynamy nasz dzień. Warto przyjrzeć się tej czynności i włożyć wysiłek, by był to czas tylko dla nas, czas który pozwoli się wyciszyć i wypocząć. Co dokładnie wpływa na jakość naszego snu i jak o nią zadbać?

Etyka snu – warto zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach kładziemy się spać

Czasem zwykłe czynności jak zmiana pościeli czy pościelone łóżko sprawiają, że chętniej zasypiamy. Ważne jest to, aby przed pójściem spać nie leżeć za długo w łóżku, nie robić z miejsca do spania miejsca pracy, a kłaść się tylko gdy czujemy się zmęczeni. Odpowiednie nastawienie jest równie ważne co czynniki zewnętrzne. Dobrze jeżeli przed snem postaramy wyciszyć i zrelaksować organizm. Nie warto zapominać o wysiłku fizycznym w ciągu dnia. Nasze ciało potrzebuje zmęczenia do pełni funkcjonowania, co również poprawia naszą jakość snu.

Powietrze dobrze wpływa na mózg, dlatego wywietrzenie sypialni dobrze zrobi naszej głowie. Najlepiej gdy temperatura w pokoju wynosi 18-21 °C. Temperatura organizmu również musi być optymalna, odradza się ćwiczenia i nadmierny wysiłek przed snem. A co z kolacją? Czy 18 godzina to jedyna dobra pora na nią? Mit jedzenia kolacji o godzinie 18 jest każdemu z nas dobrze znany. Zaleca się jeść posiłek do godziny przed pójściem spać, jednak kto nie lubi kłaść się spać po jedzeniu? Jak najbardziej można to robić, wystarczy pamiętać by nie jeść rzeczy ciężkich i tłustych, najlepiej lekkostrawne dania.

Jeżeli chodzi o sen to nie możemy zapomnieć o tym, jak ważną częścią jest nasze łóżko

Warto zwrócić szczególną uwagę na materac oraz poduszkę, jest to inwestycja w nas samych. Materace warto testować różne, dla każdego dobrym rozwiązaniem będzie inny rodzaj materaca, trzeba się przekonać o tym dosłownie na własnej skórze. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na twardość, by wybrać ten o najlepszej grubości dla nas. Za miękki czy za twardy materac może powodować bóle i kształtować źle nasze ciało.

Warto dbać o higienę snu, to dzięki niej nasz organizm czuje się zdrowszy a my mamy więcej siły i energii.

Dodaj komentarz