W kategorii „Ostatnio dodane” na platformie Netflix na uwagę zasługuje serial „Gambit królowej” (2020). Kontrowersyjne życie, które przynosi zyski i kształtuje młodą, kobiecą postawę i inteligencję. Dlaczego warto się nim zainteresować?

Zarys fabuły

Serial opowiada o osieroconej dziewczynie, która zmagając się z uzależnieniem, próbuje zostać najlepszą szachistką świata. Poruszone zostają w nim wstrząsające zdarzenia jak narkotyzowanie nieletnich osób w sierocińcach w latach pięćdziesiątych. Dzieciom podawano silne leki uspokajające i psychotropowe, w celu utrzymania nad wszystkimi kontroli. Młoda dziewczyna staje się ofiarą nałogu, jednak wchodząc w manię poznaje również swoją pasję – szachy, które stają się nadrzędnym celem w jej życiu.

Uniwersalne problemy w Gambicie i innych serialach

Problem uzależnień jest ogromnie ważną kwestią często poruszaną w dziełach kulturowych. Nie zawsze ta kwestia wyciągana jest na pierwszy plan, jednak może być zauważalna, tak jak w przypadku również dość świeżego serialu na Netflix „Ratched”. Główna bohaterka, którą gra Sarah Paulson, zatrudnia się w szpitalu psychiatrycznym. Akcja serialu osadzona jest w roku 1947. W renomowanej placówce szpitalnej podaje się pacjentom leki mające na celu odurzenie ich. Nie jest to wątek jakkolwiek wpływający na fabułę, jednak mamy również i tutaj obraz kontroli, w tym przypadku nad pacjentami szpitala, którym przymusowo kazano brać „lekarstwa”.

Jak na reżysera Rayna Murphy’ego przystało, serial mieści ogrom znaczeń i pobocznie porusza kwestię wykorzystywania pacjentów. Podobną historię możemy kojarzyć z serialu „American Horror Story Asylum”, gdzie znowu genialna Sarah Paulson w roli siostry Lany Winters razem z siostrą Jude Martin graną przez Jessikę Lange, odurzały pacjentów szpitala. Tutaj konwencja serialowa się całkowicie zmienia, ponieważ jak sama nazwa wskazuje „American Horror Story” ma szokować, wzbudzać lęk i strach, dlatego serial ten w sferze fabularnej odbiega od jakiekolwiek etyki moralnej. „Gambit królowej” jak i inne seriale zwracają uwagę na problemy, które mocno wpłynęły na nasze społeczeństwo i wyrządzały dużo krzywdy ówczesnym ludziom.

Dodaj komentarz