Lyon nazywany również przez Francuzów petit Paris, czyli małym Paryżem to urokliwe miasto położone w południowowschodniej części Francji. Mimo, że jest trzecim największym miastem w kraju, nie jest tak chętnie wybieraną przez turystów destynacją jak Paryż czy Lazurowe Wybrzeże a szkoda, bo Lyon ma do zaoferowania turystom niezliczoną moc atrakcji!

Śladami starożytnych Rzymian

Miasto Lyon powstało na gruzach cywilizacji rzymskiej. Już od 43 r. p. n. e. na terytorium ówcześnie nazwanego Lugdunum urzędowali Rzymianie i Galowie. Dzięki ich spuściźnie do dzisiaj możemy podziwiać ruiny starożytnego amfiteatru na szczycie wzgórza Fourviére, z którego rozpościera się widok nie tylko na całe miasto, ale też na Alpy, a w tym szczyt Mont Blanc. Wstęp jest bezpłatny i jest idealnym miejscem na piknik dla zakochanych par, szczególnie o tak wyjątkowej porze dnia jak zachód słońca. Przy okazji wspięcia się na górę warto zwiedzić katedrę Notre Dame de Fourvière wybudowaną w hołdzie Maryi Panny w XVI wieku. Dla poszukiwaczy wrażeń proponujemy zejście w dół wzgórza za pomocą sekretnych tunelów wybudowanych przez rzymian. Mapę podziemnych przejść możemy znaleźć online po wpisaniu w wyszukiwarkę Les Traboules.

Bellecour i Vieux Lyon czyli serce miasta

Perłą miasta jest oczywiście centrum podzielone na dwa bardzo wyraźne style architektoniczne. To co wyróżnia Lyon spośród innych miast jest fakt, że centrum miasta zbudowane jest na półwyspie, otoczonym dwoma rzekami. Mimo, że obie dzielnice tworzą spójną całość jako centrum miasta, wyodrębniają je dwa zupełnie różne style architektoniczne. Bellecour cieszy się typowo paryskim wyglądem – białe kamienice z XVII wieku i niewielkie balkony a pod nimi sklepy z wysokiej półki. Najsłynniejszy w Lyonie Plac Jakobinów otoczony jest kawiarniami, z których klientów kuszą zapachy naleśników i świeżych wypieków. Po drugiej stronie rzeki, którą z Bellecour łączy sieć pięknych mostów, znajduje się natomiast Vieux Lyon, czyli najstarsza część miasta. Tam, nad wąskimi przejściami górują kolorowe kamienice wybudowane w czasach średniowiecza, uliczki wyglądają jak labirynty a kościoły w stylu gotyckim nadają miastu tajemniczą atmosferę.

Dla smakoszy – Les Bouchons

Dla koneserów kuchni francuskiej polecamy wizytę w jednej z lokalnych restauracji zwanych Bouchon. Są to regionalne restauracje, które serwują tradycjonalne potrawy typowe dla regionu Owernia-Rodan-Alpy. Specyfika tych miejsc polega na tym, że otwierają się one zwykle bardzo późno i niemal co noc wypełnione są po brzegi więc warto pamiętać o zrobieniu rezerwacji. Zazwyczaj zamawia się tam zestaw składający się z przystawki, dania głównego i deseru, ale nie zapominajmy o regionalnych winach! Są to jedne z nielicznych miejsc, gdzie można poczuć prawdziwie francuską atmosferę a autentyczności nadają im właściciele miejsca, którzy zwykle są bardzo przyjaźni i otwarci.

Dodaj komentarz